Kopalnie, Top 10 zachowanych zabytkowych wież wyciągowych

Kopalnie w Polsce Śląsk szyb Katowice Zabrze Chorzów Sziemianowice Świętochłowice Rybnik atrakcje Katowic, co zobaczyć w Katowicach, zabytki Katowic, citybreak, Górny Śląsk, zwiedzanie Śląska, atrakcje Śląska, weekend na Śląsku, co zobaczyć na Śląsku, architektura przemysłowa, architektura industrialna,

Kopalnie przede wszystkim kojarzą się z Górnym Śląskiem. Co można zrobić ze starą, niepotrzebną wieżą wyciągową dawnego zakładu wydobywczego? Zburzyć ją! Jasne, tak jest najłatwiej. Ale można też docenić jej znaczenie dla miejscowej kultury, wyremontować i zaadaptować do nowej roli. Jakiej? Jaką tylko wyobraźnia podpowie – oczywiście przede wszystkim jako punkt widokowy, ale można pójść dalej i wykorzystać towarzyszące budynki na kawiarnie, restauracje, sale wykładowe, sale ekspozycyjne itd. To się właśnie zdarza na Górnym Śląsku. Czytaj dalej „Kopalnie, Top 10 zachowanych zabytkowych wież wyciągowych”

Monaster Studenica – perła średniowiecznej Serbii

Monaster Studenica Serbia Unesco Atrakcje Religia Cerkiew Zwiedzanie

Dwunastowieczny Monaster Studenica to miejsce wyjątkowe w Serbii, które odgrywa ogromną rolę w historii państwa i kościoła, a także stanowi niezwykle cenny element dziedzictwa kulturowego. Jest to zarazem bodaj najważniejszy zabytek w Serbii, a na pewno jeden z kluczowych dla głębszego zrozumienia tego kraju. Stwierdziliśmy, że raz na jakiś czas będziemy pisać o pojedynczych obiektach, które albo są ważne z punktu widzenia dziedzictwa kulturowego, albo na nas zrobiły jakieś szczególne wrażenie. Ponieważ odwiedzaliśmy to miejsce pisząc przewodnik po Serbii i mieliśmy odpowiednie pismo, uzyskaliśmy zgodę na fotografowanie wnętrz cerkwi. Niestety na ogół jest to niemile widziane. Czytaj dalej „Monaster Studenica – perła średniowiecznej Serbii”

Atrakcje Łodzi na weekend. Co zobaczyć i odwiedzić w Łodzi?

Łódź Łódzkie Piotrkowska Atrakcje Zabytki Manufaktura Lofty Księży Młyn

Łódź ma w sobie to coś, co nieustannie nas przyciąga, fascynuje i jak żadne inne miasto inspiruje. Z Łodzią jest jak ze sztuką współczesną – można ją kochać, ale wcale nie trzeba. Bo podobno tutaj nic nie musisz, a wszystko możesz! Dlatego atrakcje Łodzi trzeba poznać koniecznie, by przekonać się jakie to nietuzinkowe miasto. Czytaj dalej „Atrakcje Łodzi na weekend. Co zobaczyć i odwiedzić w Łodzi?”

Bośnia i Hercegowina: „mosty nad wzburzoną wodą” *

* „Bridge over the troubled water”, Simon&Garfunkel

Żyjąc wygodnie w XXI wieku nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak trudną przeszkodą, często wręcz nie do pokonania, było niegdyś koryto rzeki. Dlatego mosty, spośród wszystkich obiektów wznoszonych przez człowieka, wydają się najbardziej użyteczne, polepszające jakoś codziennego życia. Z tego punktu widzenia są bardziej przydatne niż zamki, pałace, świątynie. Powstają zawsze na skrzyżowaniu najważniejszych szlaków i ludzkich potrzeb. Czytaj dalej „Bośnia i Hercegowina: „mosty nad wzburzoną wodą” *”

Tykocin – subtelny urok perły Podlasia. Co zobaczyć i odwiedzić w Tykocinie.

tykocin zwiedzanie synagoga podlasie atrakcje podlaskie

Trochę mamy problem z tym jak pisać o Tykocinie, miasteczku na Podlasiu leżącym niecałe 30 km na zachód od Białegostoku. Z jednej strony wydaje nam się, że dzięki filmowej trylogii Jacka Bromskiego „U Pana Boga…”, każdy tę część Polski zna doskonale i w ogóle nie trzeba jej przybliżać, ale z drugiej strony nie mamy pewności, czy jest to aż tak popularny kierunek wyjazdów.

Niezależnie od tego jak jest faktycznie, to Tykocin koniecznie trzeba zobaczyć – miasteczko ma pierwszorzędne atrakcje, nietuzinkowe zabytki jak unikatowy barokowy kościół czy synagoga oraz jedyny w swoim rodzaju klimat. Dużo jak na miejscowość, która ma zaledwie dwa kilometry długości i 600 metrów szerokości. Czytaj dalej „Tykocin – subtelny urok perły Podlasia. Co zobaczyć i odwiedzić w Tykocinie.”

Opawa – miasto idealne na jednodniową wycieczkę.

Myśląc o Śląsku zazwyczaj skupiamy się tylko na jego polskiej części. Tymczasem niewielki fragment tego regionu leży także u naszych południowych sąsiadów. A co powstanie jeśli połączymy to co „śląskie” z tym co „czeskie”? Miasto Opawa oczywiście! A ponieważ zarówno ona sama jak i jej okolice obfitują w liczne ciekawe miejsca, zabytki i atrakcje turystyczne, są znakomitym pomysłem na jednodniową wycieczkę. Tym bardziej, że jest tu naprawdę blisko – zaledwie 110 km od Gliwic (jadąc autostradą A1 i 90 km jadąc przez Racibórz) i około 100 km od Opola. Atrakcje Opawy z pewnością Cię zachwycą.
Czytaj dalej „Opawa – miasto idealne na jednodniową wycieczkę.”

Serbia w pigułce czyli Dolina Ibaru

serbia atrakcje religia kierunki podróży monastyr

Dość długo zastanawialiśmy się jak zacząć opowiadać o Serbii. Co o niej napisać i jak zachęcić do jej odwiedzenia? Rozmaite statystki, w tym te nieszczęsne sprzedażowe, mówią, że raczej rzadko wybiera się ją jako cel podróży. Bośnia została już odczarowana, w ostatnich latach także Macedonia cieszy się coraz większą popularnością, natomiast Serbia chyba nadal czeka na swoją kolej. A wiemy o czym mówimy – nasz przewodnik po tym kraju, spośród wszystkich jakie dotąd napisaliśmy, cieszy się najmniejszą popularnością. I choć mamy świadomość, że Serbię najczęściej wybierają zakręceni Bałkanofile, to dziś spróbujemy pokazać, że każdy znajdzie tam coś dla siebie. I naprawdę warto wybrać się do tego jednego z mniej popularnych europejskich krajów, by przekonać się jaki jest intrygujący. Czytaj dalej „Serbia w pigułce czyli Dolina Ibaru”

Pag – księżycowa wyspa. Kraina nagich skał i silnego wiatru.

Chorwacja Pag Morze Wyspa Wakacje Atrakcje

Zanim po raz pierwszy przyjechaliśmy na wyspę Pag, nie słyszeliśmy o niej nic dobrego. A to, że nie ma tu nic ciekawego, że same skały, krajobraz księżycowy, nie ma interesujących zabytków, że szara i taka „mało rajska” jak na Chorwację. I tak się składało, że zawsze – być może celowo – było nam nie po drodze, by to samodzielnie zweryfikować. Aż w końcu, gdy pisaliśmy przewodnik po Chorwacji i musieliśmy zobaczyć dosłownie każdy kąt tego kraju, Pag z konieczności również znalazł się na liście. I wtedy uświadomiliśmy sobie, jaki błąd popełniliśmy nie odwiedzając tego miejsca wcześniej. Wyspa urzekła nas swoją oryginalnością, bo choć to południe, ma w sobie coś północnego. I znacznie więcej tu trudnego zmagania się z przyrodą i klimatem niż radosnego, śródziemnomorskiego dolce vita. Czytaj dalej „Pag – księżycowa wyspa. Kraina nagich skał i silnego wiatru.”

Close