Mediolan nie jest na szczycie list jeśli chodzi o ulubione przez turystów miasta Włoch. Dominuje opinia, że jest nieciekawy, pozbawiony zabytków, nudny i trochę brudny. Kompletnie się z tym nie zgadzamy! Mediolan jest miastem totalnie fascynującym i dziś w krótkich 10 punktach pokażemy jego największe atrakcje. A ponieważ naprawdę bardzo lubimy to miasto i uważamy, że warto dać mu szansę pojawi się także kilkuczęściowy cykl na jego temat.
1. Katedra Narodzenia NMP
Najbardziej ikonicznym miejscem Mediolanu jest Piazza Duomo ze wspaniałą katedrą Narodzenia NMP, która pełni rolę symbolu miasta. Przyjmuje się, że jej budowa rozpoczęła się w 1386 roku i trwała aż 500 lat. Reprezentuje więc różne style architektoniczne, ale dominuje gotyk i neogotyk. Zachwycające są przede wszystkim rozmaite elementy dekoracyjne, sterczyny i około 3.5 tys. figur! Trochę z niedowierzaniem przyjęliśmy informację, że mają po 3-4 m. wysokości, ale gdy wybraliśmy się na dach (możliwość wejścia schodami lub wjazdu windą) okazało się to niepodważalną prawdą.
2. Galeria Wiktora Emanuela II
Na lewo od katedry stoi nie mniej słynna galeria Wiktora Emanuela II, czyli niesamowicie luksusowy pasaż handlowy, w którym swoje butiki mają tylko najlepsze marki. Centralnym punktem galerii jest ośmioboczny „plac” nakryty szklaną kopułą wysoką na 47 m. Dokładnie pod nią, na posadzce ułożona jest ciekawa mozaika. Przedstawia herb dynastii sabaudzkiej (biały krzyż na czerwonym tle), który otaczają herby czterech największych włoskich miast: byka – Turynu, wilczycę – Rzymu, lilię – Florencji i czerwony krzyż na białym tle – Mediolanu. Mozaiki w tympanonach symbolizują Europę, Azję, Afrykę i Amerykę.
3. La Scala
Galeria łączy dwa bardzo ważne place miasta czyli Piazza del Dumo z Piazza della Scala, przy którym w pierzei północno-zachodniej wznosi się zadziwiająco mało okazały gmach Teatro alla Scala z drugiej połowy XVIII wieku. Budynek jakby na przekór swojej renomie jest raczej skromny, wręcz nie rzucający się w oczy. Jest to najsłynniejszy teatr operowy we Włoszech a może i na świecie. Jego wnętrze można zwiedzać, ale oczywiście największą atrakcją jest udział w jakimś przedstawieniu, nawet jeśli nie jest się fanem tego gatunku sztuki.
4. Castello Sforzesco
Potężne zamczysko leży na terenie Parku Sempione. Jest to tak ogromny obiekt, że aż trudno to sobie wyobrazić. Wystarczy powiedzieć, że nie zmieściłby się na rynku w Krakowie! Wewnątrz urządzone zostało muzeum składające się z kilkunastu kolekcji, na obejrzenie którego trzeba poświęcić co najmniej kilka godzin. My po jakimś czasie wymiękliśmy, choć przecież zwiedzanie muzeów to część naszej pracy (którą zresztą bardzo lubimy). Korzenie zamku sięgają połowy XIV wieku, natomiast znany nam dziś kształt i rozmiar (bok o długości 200 m.) został mu nadany w następnym stuleciu.
5. Bazylika Sant’Ambrogio
Na Piazza Sant’Ambrogio znajduje się najcenniejsza po katedrze świątynia Mediolanu pod wezwaniem patrona miasta – bazylika Sant’Ambrogio. Ten jeden z najstarszych kościołów miasta został wzniesiony w latach 379-386 z inicjatywy biskupa Ambrożego, na miejscu wczesnochrześcijańskiego cmentarza, na którym chowano przede wszystkim ofiary prześladowań rzymskich. W IX wieku kościół rozbudowano, a po kolejnych dwóch stuleciach przebudowano w duchu romańskim. Wejście do niego poprzedzone jest wspaniałym atrium w postaci czworokątnego dziedzińca z krużgankami ze ślepymi arkadami.
6. Kościół Santa Maria delle Grazie
Oczywiście podczas zwiedzania Mediolanu nie sposób pominąć wspaniałego kościoła Santa Maria delle Grazie z klasztorem dominikanów. Choć piętnastowieczna świątynia jest imponująca sama w sobie, to tym co jest w niej najcenniejsze jest jeden z najważniejszych obrazów świata czyli fresk Ostatnia Wieczerza Leonarda da Vinci namalowany w refektarzu w latach 1495-97. Za prawdziwy cud można uznać, że fresk ocalał mimo poważnego, niemal doszczętnego, zniszczenia kościoła podczas alianckiego bombardowania w 1943 roku. Obejrzenie arcydzieła to jednak nie lada wyczyn – aby dostać się do klasztornych wnętrz należy się kilka tygodni wcześniej zarejestrować na stronie www.milan-museum.com.
7. Pinacoteca Brera
Mediolan to oczywiście Pinacoteca Brera. Jedna z kilkunastu najważniejszych w Europie galerii sztuki, która gromadzi dzieła największych mistrzów malarstwa od XV do XX wieku. Galeria leży w sympatycznej dzielnicy Brera na północ od linii łączącej katedrę z zamkiem. Jest to artystyczno-hipsterski zakątek miasta, tętniący życiem przez całą dobę, ze stylowymi knajpkami, kawiarniami, galeriami sztuki oraz sklepami z antykami oraz totalnie odjechanymi współczesnymi dodatkami do domu.
8. Kwartał mody
Mediolan to oczywiście miasto nie tylko wielkiej sztuki ale i wielkiej mody. W mieście działają wszystkie liczące się na świecie domy mody, a o tym co nosi się w najlepszej części świata decyduje się w tzw. Kwartale Mody zwanym też Złotym Kwadratem. W zasadzie jest to osobne miasto w mieście, enklawa do której weszliśmy trochę jak do muzeum. Jest tu elegancko, drogo i snobistycznie. Można odwiedzić butiki choćby Dolce&Gabbana, Ermenegildo Zegna, Moschino Gucci, Dior czy Chanel, a także największy na świecie trzypiętrowy Armani. Witryny przypominają zaś małe dzieła sztuki.
9. Naviglio
Potężną atrakcją turystyczną Mediolanu jest Naviglio, dzielnica kanałów. Tutaj można faktycznie poczuć się jak w „prawdziwych Włoszech”. Nad dwoma, wciąż wypełnionymi wodą kanałami, toczy się zupełnie inne życie niż to w pozostałych dzielnicach miasta. Zabudowa jest niska, trochę prowincjonalna, panuje spokój a wielkie wieżowce i pęd wielkiego miasta są gdzieś daleko w tle. Jest klimatycznie, są knajpki, są artyści.
10. City
Mediolan to bez wątpienia finansowa stolica Włoch. To miasto, które ciężko pracuje i wytycza nowe trendy. Próżno dopatrywać się w nim skansenu turystycznego. Wielkie interesy robi się przede wszystkim w dzielnicy biznesowej wypełnionej ciekawymi biurowcami. Najciekawszą koncepcją przemycającą nieco przyrody jest Bosco Verticale. Dosłownie oznacza „pionowy las” i w nazwie tej nie ma przypadku. Dwa wieżowce są bowiem ozdobione ogromną ilością dość regularnie rozmieszczonych balkonów po brzegi wypełnionych drzewami i krzewami.
Mediolan i Lombardia – nasz przewodnik
Jest to pierwszy z tekstów cyklu o Mediolanie. Po więcej informacji zapraszamy do kolejnych części. A bardziej dociekliwym polecamy nasz przewodnik „Mediolan i Lombardia” wydany przez Bezdroża. Więcej w dziale Nasze Książki.
Tekst: Beata Pomykalska
Fotografie: Paweł Pomykalski
Katedra Duomo to miejsce niesamowite, miło wspominam wyjazd!
🙂