Apulia – piękne białe miasteczka, zielone gaje oliwne i niezwykłe, malownicze plaże, często określane tutaj mianem „cala”. Usiane jest nimi całe wybrzeże, ale aby zobaczyć jak wygląda najpiękniejsza plaża regionu musimy wybrać się do miasteczka Polignano a Mare. To właśnie tutaj znajduje się ta słynna Cala di Lama Monachile, wciśnięta pomiędzy wysokie ściany naturalnych formacji skalnych. Nie dziwi więc fakt, że jest wykorzystywana bodaj we wszystkich folderach reklamujących Apulię i przyciąga ogromne tłumy, przez co w sezonie jest naprawdę tłoczno. Mimo to jeśli ktoś się zastanawia, co zwiedzić w czasie pobytu w Bari, to atrakcje Polignano a mare będą na pewno świetnym pomysłem.
Jak dojechać do Polignano a Mare
Polignano a Mare leży 40 km od Bari. To właśnie w stolicy regionu znajduje się lotnisko realizujące tanie połączenia z kilkoma miastami w Polsce. Stąd do wielu miast Apulii można dojechać pociągiem. W tym wypadku pociągi jeżdżą regularnie mniej więcej co godzinę, a podróż trwa około 30 minut (połączenia można sprawdzić na tej stronie). Dojazd samochodem również jest łatwy, a na przyjezdnych czeka kilka parkingów. Stąd jeszcze tylko 10 km do Monopoli, o którym pisaliśmy w osobnym artykule, po drodze mijając niezwykłe San Vito, o czym będzie poniżej.
Starówka – architektura i urocze zaułki
Najważniejsze atrakcje Polignano a Mare to najpiękniejsza plaża Apulii, ale także zabytkowa „biała” starówka. Wiedzie na nią bardzo ozdobna brama miejska Arco Marchesale, zwana także Porta Grande. Powstała już w pierwszej połowie XVI wieku. Przechodząc przez nią warto zwrócić uwagę na cenne malowidło nieznanego autora z końca XVI stulecia, które przedstawia Ukrzyżowanie.
O uroku starówki przesądza przede wszystkim bajkowe położenie – zajmuje ona bowiem stromy cypel wychodzący w morze i sprawia wrażenie jakby wyrastała wprost ze skał. Jest tu więc dość ciasno a zabudowa jest gęsta i – jak przystało na tę część regionu – pomalowana na biało.
Przypomina nam nieco klimatyczne miasteczka Cinque Terre w Ligurii z tym, że tutaj budynki nie są kolorowe tak jak nad Morzem Liguryjskim. Uliczki są oczywiście pełne niesamowitego uroku i wypełnione intensywnie zieloną roślinnością, bo kwiaty w doniczkach przed domami to znak rozpoznawczy Apulii. Ściany wielu budynków, podobnie jak w Bari, często są udekorowane malutkimi kapliczkami.
Powolny spacer
Warto więc zarezerwować sobie czas na spokojne pozaglądanie w każdy kąt. A właściwie na zgubienie się w ich gąszczu, delektowanie niezwykłą atmosferą i posmakowanie lokalnych przysmaków. Nie odmawiajcie sobie pomidorów, oliwek, pieczywa i ryb, czyli tego, co w Apulii najlepsze!
Bardziej przestronne miejsce to Piazza Vittorio Emanuele II, przy którym wznosi się kościół Matrice di Santa Maria Assunta (do 1818 roku była to katedra, później biskupstwo zostało przeniesione do Monopoli) oraz budynek z zegarem – Palazzo dell’Orologio.
Ponieważ plaża jest dużo poniżej starówki, zejście na nią wiedzie po schodach. Zanim jednak się na nie wejdzie warto spojrzeć na imponujących rozmiarów most – Ponte Borbonico di Lama Monachile – a zwłaszcza na rozpościerający się z niego widok na plażę i miasteczko.
Scalinata Volare i Domenico Modugno
W zachodniej części miasta, czyli po przeciwnej stronie plaży niż starówka znajdziemy schody Scalinata Volare wiodące na tarasowe skalne formacje, z których rozpościera się najpiękniejszy panoramiczny widok na starówkę. Będąc w tej części miasteczka na pewno zauważymy pomnik i kłębiące się wokół niego tłumy.
Przedstawia on nie kogo innego jak samego Domenica Modugno, słynnego włoskiego piosenkarza urodzonego w Polignano w 1929 r. Modugno to czołowa postać włoskiej sceny rozrywkowej w drugiej połowie XX wieku, a ogromną, światową sławę przyniosła mu piosenka „Nel blu dipinto di blu” czyli popularne „Volare”. Poza tym czterokrotnie triumfował w prestiżowym swego czasu Konkursie Piosenki Włoskiej w San Remo i trzykrotnie reprezentował swój kraj na Konkursie Piosenki Eurowizji.
W okolicy – San Vito
Niedaleko Monopoli leży niewielka, zamieszkana przez niespełna 100 osób, nadmorska miejscowość San Vito. Warto tu wpaść dla ładnej plaży a także spektakularnego zabytku jakim jest pobenedyktyńskie opactwo św. Wita Męczennika o historii sięgającej X wieku. Dziś już nie pełni funkcji sakralnych i nie można zwiedzać jego wnętrza, ale to co się ukazuje przyjezdnym na zewnątrz i tak robi ogromne wrażenie.
Okolicę i jej wspaniałe widoki podziwiać można z tarasów kilku przyjemnych knajpek działających tu w sezonie. Ozdobą wybrzeża jest też XVI-wieczna wieża. Była ona niegdyś jednym z charakterystycznych elementów apulijskiego systemu obronnego przed atakiem z morza. Każdego roku w połowie czerwca w San Vito obchodzone jest barwne święto patrona tego miejsca. Odbywa się wówczas morska procesja z jego wizerunkiem.
Nasz przewodnik
Czujecie się przekonani do wizyty w niesamowitej Apulii? Interesują Was atrakcje Polignano a Mare? Macie ochotę poznać inne miejsca? W takim razie polecamy Wam nasz przewodnik Bari i Apulia wydany przez Wydawnictwo Bezdroża:
Więcej w dziale Nasze Książki.
Tekst: Beata Pomykalska
Fotografie: Paweł Pomykalski