Chorwacka Istria – dla lubiących zwiedzanie lub błogie lenistwo.

Istria to położony najbliżej polskich granic nadmorski region Chorwacji – z południa naszego kraju dojeżdża się tu w jeden dzień (lub jedną noc); od przejścia granicznego w Chałupkach do Umagu jest 820 km. Jest więc znakomitym kierunkiem zarówno na dwutygodniowy urlop jak i na krótszy wypad np. majówka czy nawet… Sylwester! Tak, kilka lat temu wyskoczyliśmy w przewie świąteczno-noworocznej do Rovinja i to był jeden z lepszych pomysłów na spędzenie tego czasu. W Słowenii panowała jeszcze ciężka zima, tymczasem tutaj już prawie wiosna. Przyjemne ciepło, słońce nadające wszystkiemu wyrazistych kolorów a do tego niemal totalne pustki na ulicach.

Istria jest dobrym pomysłem także z kilku innych powodów. Ma ofertę skrojoną niemal pod każde, nawet najbardziej wybredne gusta. Piękne miasteczka usatysfakcjonują miłośników zwiedzania (naprawdę jest tu co robić), a także lubiących się po prostu snuć wąskimi uliczkami i chłonąć miejscowy klimat. Można tu uprawiać sporty wodne, jeździć na rowerze (trasy w miarę płaskie dla średnio zaawansowanych oraz po terenach pagórkowatych, wymagające lepszej kondycji). Niezłe plaże umożliwiają odpoczynek w towarzystwie drinka z palemką, zaś fakt, że jest dość szeroko (nie to co w Dalmacji) pozwolił na budowę różnych parków wodnych i parków rozrywki. Tak więc nawet dzieciaki znajdą tu coś dla siebie. Dziś pokażemy przegląd najciekawszych miejsc z Istrii, tak na zachętę, a w najbliższej przyszłości pojawią się wpisy pokazujące poszczególne miejsca dokładniej.

Rovinj Istria Chorwacja Atrakcje Zwiedzanie
Rovinj. Ikona Istrii

Spory terytorialne

Każdemu kto odwiedza te strony z pewnością rzuci się w oczy „włoskość” regionu – zarówno miasta jak i ulice mają po dwie nazwy, a w sklepach i kioskach można kupić włoskie gazety. Nie ma w tym nic dziwnego, a wszystkiemu winna jest oczywiście historia.

Istria Chorwacja Atrakcje Zwiedzanie
Istria. Dwujęzyczne nazwy to tutaj norma

W XII i XIII w. wiele z tutejszych miast przyjmowało zwierzchnictwo Wenecji i pod jej flagą funkcjonowało do rozwiązania Republiki w 1797 r. Później pieczę nad tym obszarem sprawowali Habsburgowie, ale po zakończeniu I wojny światowej Włosi upomnieli się o „swój” region i uzyskali do niego prawo mimo pretensji zgłaszanych przez Królestwo Serbów, Chorwatów i Słoweńców (późniejszą Jugosławię). Bardzo szybko przystąpili do italianizacji tutejszej ludności, wypleniając wszystko co chorwackie. Karta odwróciła się po zakończeniu następnej wojny światowej, kiedy wkroczyli tu partyzanci Tity. Odtąd – choć po różnych pertraktacjach i kombinacjach – Istria należała do Jugosławii. I to właśnie pokłosiem tych wszystkich procesów jest spora mniejszość włoska żyjąca szczególnie w zachodniej części półwyspu. Pamiętać przy tym należy, że półwysep jest też podzielony między Chorwację i Słowenię, choć oczywiście jego zdecydowana większość należy do tego pierwszego kraju.

Umag

Pierwszym chorwackim miasteczkiem na północy Istrii jest leżący zaledwie 10 km od granicy Słowenii Umag, który wraz z sąsiednią miejscowością Savurdija stanowi wysunięty najdalej na zachód punkt Chorwacji.

Tutejsze stare miasto to tylko kilka wąskich uliczek, wypełnionych niewysokimi, mało ciekawymi domami. Zajmuje wąski półwysep, z którego końca wybiega w morze kilkudziesięciometrowy falochron, po którym spokojnie można spacerować. Centrum stanowi Plac Wolności z kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i wolno stojącą dzwonnicą. Prawdę mówiąc nie jest to miasto warte specjalnej wizyty, ale na pewno przyciąga wybrzeżem zaadaptowanym na wygodne plażowanie i w miarę atrakcyjnymi cenami (również noclegów).

Umag Istria Chorwacja Atrakcje Zwiedzanie
Istria, Umag. Panorama skromnego starego miasta
Umag Istria Chorwacja Atrakcje Zwiedzanie
Umag. Kościół parafialny z niewykończona fasadą
Umag Istria Chorwacja Atrakcje Zwiedzanie
Umag. Wolnostojąca dzwonnica skąpana w zimowym słońcu

Savudrija

Około 12 km na północ od starego miasta w Umagu leży na niewielkim cyplu wioska rybacka Savudrija, którą warto odwiedzić ze względu na wysoką na 36 m. latarnię morską. Została zbudowana w 1818 r. i jest najstarszą wciąż działającą w basenie Adriatyku. Teren urozmaica tu mnóstwo półwyspów i zatoczek, więc okolica jest częstym miejscem do plażowania osób, które nie mają noclegów nad samym morzem i tutaj przyjeżdżają na wypoczynek. Oznacz to, że w sezonie jest naprawdę bardzo ciasno i może być problem z zaparkowaniem samochodu.

Savudrija Istria Chorwacja Atrakcje Zwiedzanie
Savudrija. Najstarsza chorwacka latarnia morska

Novigrad

Na południe od Umagu leży miasteczko Novigrad o malowniczej włoskiej nazwie Cittanova. Jest tu nico sennie i dość spokojnie. Zabytki raczej nie powalają, ale obejrzeć można jedne z lepiej zachowanych na Istrii fortyfikacji, a biegnące wzdłuż nich wybrzeże ma postać wyłożonych kamieniami tarasów, co czynie je wygodnym miejscem do plażowania. Bo o piasku to oczywiście można zapomnieć.

Novigrad Istria Chorwacja Atrakcje Zwiedzanie
Istria, Novigrad. Charakterystyczna panorama z dzwonnicą
Novigrad Istria Chorwacja Atrakcje Zwiedzanie
Novigrad. Doskonale zachowane mury miejskie
Novigrad Istria Chorwacja Atrakcje Zwiedzanie
Novigrad. Promenada wzdłuż murów – zimą służy do spacerowania, a latem do plażowania

Poreč

Poreč bez wątpienia jest jednym z najważniejszych miast całego półwyspu. Obok Puli i Rovinja to jedno z trzech najbardziej topowych miejsc w regionie, które koniecznie trzeba odwiedzić. Poprzecinany ciasnymi, klimatycznymi uliczkami, które wypełniają kamienice, gotyckie pałace mieszczańskie i kościoły. Szczyci się przede wszystkim wyjątkowo cennym zabytkiem – wczesnobizantyjską bazyliką Eufrazjusza. Dzieło jest tak cenne, że zostało wpisane na Listę Dziedzictwa UNESCO. Najciekawszym jej elementem jest półkoliste zamknięcie apsydy ołtarzowej, której zwieńczenie w całości pokrywa przepiękna mozaika.

Poreč Istria Chorwacja Atrakcje Zwiedzanie UNESCO
Istria, Poreč. Ulewny deszcz – niecodzienny widok w Chorwacji
Poreč Istria Chorwacja Atrakcje Zwiedzanie UNESCO
Poreč. Bazylika Eufrazjusza czyli największy skarb miasta i całej Istrii
Poreč Istria Chorwacja Atrakcje Zwiedzanie UNESCO
Poreč. Wnętrze wpisanej na listę UNESCO bazyliki Eufrazjusza
Poreč Istria Chorwacja Atrakcje Zwiedzanie UNESCO
Poreč. Zachwycające bizantyjskie mozaiki wewnątrz bazyliki

Vrsar

Vrsar to przyjemne rybackie miasteczko położone w pobliżu wylotu Kanału Limskiego. Jego starówka, w przeciwieństwie do innych istryjskich miejscowości, nie leży na wysuniętym w morze cyplu, ale na wzniesieniu odsuniętym nieco w głąb lądu, dzięki czemu z urządzonego tu tarasu roztacza się stąd wspaniały widok na kilkanaście małych wysepek. I choć sama miejscowość nie jest specjalni urodziwa, to dla tej panoramy naprawdę warto tu na chwilę zajrzeć.

Vrsar Istria Chorwacja Atrakcje Zwiedzanie
Istria, Vrsar. Centrum miasta z kościołem parafialnym
Vrsar Istria Chorwacja Atrakcje Zwiedzanie
Vrsar. Wnętrze świątyni
Vrsar Istria Chorwacja Atrakcje Zwiedzanie
Vrsar. Panorama z tarasu widokowego

Rovinj

Dalej na południe ulokowała się kolejna perełka Istrii czyli Rovinj, które najprawdopodobniej jest największym hitem turystycznym Istrii. Niegdyś była to oddzielna wyspa, a dziś gęsto zabudowany, eliptyczny półwysep. O jego atrakcyjność przesądza położenie na wzniesieniu, na którego szczycie majestatycznie stoi kościół św. Eufemii. Prowadzi do niego gęsta niczym pajęcza sieć plątanina wąskich uliczek wypełnionych kamienicami. Z góry rozpościera się natomiast przepiękny widok na morze i okoliczne wysepki. Jeszcze lepszy widok jest dostępny z wysokiej na 62 m. dzwonnicy świątyni. Warto tu wejść, choć stan techniczny jej schodów może przyprawiać o szybsze (a nawet bardzo szybkie) bicie serca.

Rovinj Istria Chorwacja Atrakcje Zwiedzanie
Istria, Rovinj. Kościół św. Eufemii górujący nad miastem

W sezonie miasto zalewają rzesze turystów, skuszonych tą ikoniczną wręcz panoramą kopulastego starego miasta zwieńczonego masywnym kościołem, ale poza okresem czerwiec-wrzesień Rovinj – opustoszały i trochę senny – jest naprawdę bardzo przyjemny.

Rovinj Istria Chorwacja Atrakcje Zwiedzanie
Rovinj. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych panoram Istrii

Tekst o Rovinju:

Rovinj Chorwacja Stare Miasto Pogoda Plaże Noclegi Camping Zdjęcia Istria Atrakcje Zwiedzanie

Bale

Zupełnie inny klimat panuje w miasteczku Bale. Ponieważ leży kilka kilometrów w głębi lądu, jest niemal zupełnie pomijany przez turystów, których nawet w szczycie sezonu dociera tu naprawdę garstka. Czas w miejscowości zatrzymał się dawno temu, a życie mieszkańców toczy się powolnym, wytyczonym przed wiekami rytmem. Stare miasto Bale to ciasno zabudowany kolisty obszar o średnicy ok. 120 m. Z powodzeniem więc zmieściłoby się na rynku w Krakowie. Jego centralnym punktem jest zadrzewiony placyk z kościołem Nawiedzenia św. Elżbiety.

Bale Istria Chorwacja Atrakcje Zwiedzanie
Istria, Bale. Zamek Soardo-Bembo z XV w.
Bale Istria Chorwacja Atrakcje Zwiedzanie
Bale. Nawet w sezonie pustki
Bale Istria Chorwacja Atrakcje Zwiedzanie
Bale. Nie ma turystów, nie ma pieniędzy
Bale Istria Chorwacja Atrakcje Zwiedzanie
Bale. W miasteczku jest tak ciasno, że dzwonnica nie zmieściła się w kadrze

Motovun

Motovun uchodzi za najlepiej zachowane średniowieczne miasteczko na Istrii. Leży w głębi półwyspu, a jego nazwa z języka ilirskiego (używanego przez plemiona zamieszkujące te ziemie jeszcze przed czasami rzymskimi) oznaczała „miasto na górze”. I rzeczywiście idealnie odzwierciedla ułożenie osady ponieważ zabudowa rozłożyła się półksiężycem wokół wzniesienia. Sam jego wierzchołek zajmuje otoczona murami obronnymi najstarsza część miasta – eliptyczny obszar o wymiarach 100 x 200 m. Wprost zadziwiające jest jak wiele obiektów zmieściło się w tak ograniczonej przestrzeni. Na szczycie jest tak ciasno, że samochód lepiej zostawić na dolnym parkingu i na górę udać się pieszo lub regularnie kursującym busikiem. Motovun jest też nieformalną stolicą…trufli. Cała Istria, a w szczególności jej „wnętrze” słynie z występowania tych najdroższych i najbardziej luksusowych grzybów, których najlepsze części znajdują się pod ziemią. Dań z ich dodatkiem można spróbować w restauracjach lub zakupić sobie do domu oliwę truflową.

Motovun Istria Chorwacja Atrakcje Zwiedzanie
Istria, Motovun. Niedostępne miasteczko wśród winnic i gajów oliwnych
Motovun Istria Chorwacja Atrakcje Zwiedzanie
Motovun. Jedna z bram strzegących dostępu do miasta
Motovun Istria Chorwacja Atrakcje Zwiedzanie
Motovun. Klimatyczny plac na szczycie częściowo wypełniony starymi kasztanowcami dającymi przyjemny cień
Motovun Istria Chorwacja Atrakcje Zwiedzanie
Motovun. Barokowy kościół św. Szczepana
Motovun Istria Chorwacja Atrakcje Zwiedzanie
Motovun. Widok na dolną część miasta z krajobrazem środkowej Istrii

Pula

Pula to największe miasto regionu liczące blisko 60 tys. mieszkańców. Leży nad głęboko wciętą zatoką, na południowo-zachodnim krańcu półwyspu. Choć jest ważnym węzłem komunikacyjnym a także ośrodkiem przemysłu stoczniowego i spożywczego, może pochwalić się ogromną liczbą atrakcji ze słynnym amfiteatrem na czele. Budowa „miejscowego Koloseum” rozpoczęła się za rządów Oktawiana Augusta (2 r. p.n.e.), dokończono ją za Wespazjana, a ostatnie szlify nadano za Tytusa Flawiusza w 81 r. n.e. Był to szósty co do wielkości amfiteatr w całym imperium. Nie jest to jednak jedyny zabytek pamiętających czasy Rzymu, a ślady potęgi imperium są rozsiane po całym mieście, m.in. świetnie zachowana świątynia Augusta na głównym placu zwanym nomen-omen Forum. Nad całym miastem góruje natomiast kwadratowy fort z czterema bastionami na narożach, które nadają mu kształt czteroramiennej gwiazdy.

Pula Istria Chorwacja Atrakcje Zwiedzanie
Istria, Pula. Jeden z najchętniej odwiedzanych zabytków w Chorwacji
Pula Istria Chorwacja Atrakcje Zwiedzanie
Pula. Majestat starożytnego Rzymu
Pula Istria Chorwacja Atrakcje Zwiedzanie
Pula. Doskonale zachowana antyczna świątynia Augusta
Pula Istria Chorwacja Atrakcje Zwiedzanie
Pula. Twierdza z czasów weneckich

Ładne jest również wybrzeże Puli, szczególnie w stronę południową, gdzie obfituje w zatoczki i półwyspy ze żwirowymi i kamienistymi plażami. Ulokowały się tam ośrodki wczasowe i mariny żeglarskie.

Labin

Wschodnie wybrzeże Istrii jest znacznie bardziej strome i skaliste, co utrudnia dostęp do morza. Nie rozwinęły się tu więc w średniowieczu miasta handlowe, a i dziś ruch turystyczny jest o wiele słabszy niż na zachodzie. Niemniej jednak i tu można odkryć coś interesującego. Bez wątpienia takim miejscem jest miasteczko Labin (2.5 km na od morza), które czas swojego rozkwitu przeżyło w XVI w. i to z tego okresu pochodzi znaczna część zabudowy, w szczególnie rezydencji mieszczańskich.

Labin Istria Chorwacja Atrakcje Zwiedzanie
Istria, Labin. Perełka rzadziej odwiedzanego wschodniego wybrzeża Istrii
Labin Istria Chorwacja Atrakcje Zwiedzanie
Labin. Brama prowadząca do starego miasta

I kilka widoczków z Istrii:

Istria Chorwacja Atrakcje Zwiedzanie
Rolniczy krajobraz środkowej Istrii
Istria Chorwacja Atrakcje Zwiedzanie
Istria. Zawsze piękny Adriatyk
Istria Chorwacja Atrakcje Zwiedzanie
Szczyty Alp widoczne z Istrii w pogodne dni
Istria Chorwacja Atrakcje Zwiedzanie
Po prostu Istria

Chorwacja – nasz przewodnik

A jeśli potrzebujecie dobrego przewodnika, z którym dotrzecie w każde miejsce Chorwacji i dokładnie je poznacie, zerknijcie do naszej książki wydanej wraz z Oficyną Wydawniczą “REWASZ“. Więcej w dziale Nasze Ksiażki.

Tekst: Beata Pomykalska

Fotografie: Paweł Pomykalski

Może Cię zainteresuje jeszcze:

Rovinj Chorwacja Stare Miasto Pogoda Plaże Noclegi Camping Zdjęcia Istria Atrakcje Zwiedzanie

Szybenik Šibenik chorwacja katedra twierdza gra o torn atrakcje zwiedzanie mapa plaże

Chorwacja Pag Morze Wyspa Wakacje Atrakcje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close