Moritzburg – barokowy pałac nieopodal Drezna z polską historią w tle

Na hasło „niemieckie zamki i pałace” najczęściej w pierwszym momencie przychodzą na myśl te bawarskie, bajkowe, stworzone w XIX wieku przez króla Ludwika II. Tymczasem Niemcy naszpikowane są przepięknymi rezydencjami, często o niezwykłym położeniu i ciekawej historii. Dziś będzie o pałacu na wodzie Moritzburg z polskim wątkiem w dziejach.

Kusił nas ten Moritzbrug bardzo długo. Tyle już razy odwiedziliśmy Drezno, a do leżącego zaledwie 17 km na północ pałacu, jakoś nie mogliśmy dotrzeć. Zawsze staramy się by na dłuższej trasie wybrać takie miejsce na nocleg, w którym jest coś ciekawego do obejrzenia. W przypadku podróży na zachód lub południowy-zachód Europy jest to zazwyczaj jakaś atrakcja w Niemczech. Nie inaczej było ostatnim razem, gdy wracaliśmy z Belgii. Znaleźliśmy uroczy pensjonat pod Miśnią, nad samym brzegiem Łaby i z przytupem zakończyliśmy podróż.

Moritzburg Pałac Zamek Drezno Saksonia Niemcy Zwiedzanie Atrakcje
Moritzburg. Majestatyczna bryła barokowego pałacu

 

Pod pałac dotarliśmy wcześnie rano następnego dnia. To nie było już lato, ale też jeszcze nie jesień. Okolica spowita była lekką mgiełką, która powoli zaczynała się podnosić. O tym, że Moritzburg zaczyna się budzić do życia świadczyły wyjeżdżające na główną drogę dorożki, którymi można zwiedzać okolicę. Pałac pojawił się nagle i z miejsca nas zadziwił: swoją bryłą, położeniem, intensywną barwą.

Moritzburg Pałac Zamek Drezno Saksonia Niemcy Zwiedzanie Atrakcje
Moritzburg. Efektowne wejście

Wzrost znaczenia monarchy

Zbudował go w latach 40. XVI wieku książę Saksonii Maurycy (Moritz) Wettyn zwany też Saskim jako swój pałacyk myśliwski. Wtedy jeszcze utrzymany był w stylu renesansowym i prezentował się znacznie skromniej. Istotne zmiany przyszły dopiero w XVIII wieku wraz z rządami Augusta II Mocnego, który zasiadał także na tronie polskim. I to dwukrotnie – od 1697 do 1706, następnie abdykował na rzecz Stanisława Leszczyńskiego (inna imponująca budowla związania z tym polskim królem), a później od 1709 do 1733 roku. Moritzburg zyskał wtedy naprawdę efektowną oprawę. Ale czego można się spodziewać po inwestorze, który w tym samym czasie zlecił budowę najosobliwszego w Europie barokowego pałacu czyli Zwiengera w Dreźnie jako swojej głównej siedziby?

Moritzburg Pałac Zamek Drezno Saksonia Niemcy Zwiedzanie Atrakcje
Moritzburg. Polski akcent

Narzędzie miłosnych podbojów

Rezydencja w Europie nadal miała służyć celom rekreacyjnym – wystawnym przyjęciom i polowaniom. A królewskie biesiady były naprawdę solidne i dały podstawę do mówienia, że „za króla Sasa, jedz, pij i popuszczaj pasa”. Tutaj też oddawał się rozlicznym romansom, które obrosły legendą. Sam Norman Davies w „Bożym Igrzysku” napisał, że „jego romanse były jednym z zadziwiających ewenementów epoki, stanowiąc w tej samej mierze dowód tolerancyjnych i kosmopolitycznych gustów, co fenomenalnej wręcz witalności”. A sił witalnych miał co niemiara ponieważ przypisuje mu się – w co aż trudno uwierzyć – około trzystu dzieci z kobietami z całej Europy. Jednak o ile w amorach król był niezmordowany, o tyle z polityką już tak dobrze sobie nie radził, co znów niezawodny Davies odpowiedno skwitował pisząc, że „w odróżnieniu od plemników Augusta Mocnego – jego polityczne przedsięwzięcia rzadko osiągały zamierzony cel”.

Moritzburg Pałac Zamek Drezno Saksonia Niemcy Zwiedzanie Atrakcje
Moritzburg. Pałac na każdej osi jest symetryczny

Barokowe cudo ze snów

Wracając jednak do Moritzburga – miał on być nie tylko świątynią uciech, ale podobno wręcz „Świątynią Diany”, czyli mitologicznej opiekunki łowiectwa, a król marzył nawet o ściągnięciu tu egzotycznych zwierząt, m. in. lwów i gepardów, które miały przechadzać się po specjalnych wybiegach. Cokolwiek by nie mówić o tych planach i samym Auguście Mocnym, to jego pieniądze plus zaangażowanie wybitnego architekta Matthäusa Daniela Pöppelmanna i znakomitych budowniczych spowodowało powstanie bardzo spójnej i zharmonizowanej budowli.

Moritzburg Pałac Zamek Drezno Saksonia Niemcy Zwiedzanie Atrakcje
Moritzburg. Cztery baszty w narożach nawiązują do dawnych zamków obronnych

Pałac faktycznie jest obiektem na wodzie z prawdziwego zdarzenia – zbudowano go na sztucznej wysepce pośrodku jeziora. Nie dość, że sam jest piękny, to jeszcze wrażenie podbija jego wyjątkowe odbicie w gładkiej i spokojnej tafli wody.

Moritzburg Pałac Zamek Drezno Saksonia Niemcy Zwiedzanie Atrakcje
Moritzburg. Piękne odbicie w wodzie

Budowla utrzymana jest w stylu późnego baroku i rokoko. Przyglądając się jej w wielu miejscach można dostrzec monogramy AR, które oznaczają po prostu Augustus Rex (August Król). Monarcha rzeczywiście z lubością podkreślał swoją pozycję – w Saksonii był on elektorem, ale nie był królem i dopiero polska korona dała mu ten zaszczytny i poważany w Europie tytuł.

Moritzburg Pałac Zamek Drezno Saksonia Niemcy Zwiedzanie Atrakcje
Moritzburg. August II lubił wszędzie podkreślać, że jest królem

W tym samym czasie, już na lądzie, wytyczono także rozległy park, ale wszystkich planów niestety nie udało się zrealizować z powodu śmierci króla.

Moritzburg Pałac Zamek Drezno Saksonia Niemcy Zwiedzanie Atrakcje
Moritzburg. Za pałacem, już na stałym lądzie, rozciąga się park w stylu francuskim. Warto przejść się też brzegiem jeziora by podziwiać obiekt z różnych perspektyw

Zwiedzanie bez zdjęć

Zamek jest udostępniony do zwiedzania. W środku – jak na „porcelanowe zagłębie” przystało – można obejrzeć m.in. kolekcję miśnieńskiej porcelany, którą August II namiętnie kolekcjonował. A ponieważ drugą wielką pasją monarchy były polowania, toteż na wystawionych eksponatach zauważyć można dekoracje z motywami myśliwskimi. Kolekcja kilka lat temu przeszła gruntowną renowację, podobnie jak kilka wnętrz, które oddają ducha epoki i zamiłowania głównego lokatora pałacu.

Moritzburg Pałac Zamek Drezno Saksonia Niemcy Zwiedzanie Atrakcje
Moritzburg. Pałac zaprojektowany jest by oglądać go z daleka lub symetrycznej perspektywy, a kiedy patrzymy na niego z bliska zdaje się tracić swoje szlachetne proporcje

Duże wrażenie sprawiają także skórzane tapety, czyli kurdybany, a także słynna sala piór. Wszędzie zaś są poroża; dziesiątki, a może nawet setki, poroży i innych trofeów myśliwskich. Tak więc jest to raczej wnętrze dla osób o mocnych nerwach. Obowiązują też prośby o niefotografowanie, szczególnie cennych eksponatów, więc je uszanowaliśmy.

Nocleg w zachwycającym otoczeniu

Na wysepce, tuż nad brzegiem, znajduje się kilka małych domków, które dziś są udostępniane jako obiekty noclegowe (ceny porównywalne z noclegami w pałacach w Polsce). Można je wynajmować od końca kwietnia do końca października. Wstęp na teren pałacu jest bezpłatny, natomiast by zwiedzić wnętrza należy zakupić bilet w cenie 8 EUR (normalny) lub 6 EUR (ulgowy)

Więcej informacji praktycznych na stronie Pałacu (pl), oraz na stronie organizacji turystyczne Landu Saksonia (pl).

Moritzburg Pałac Zamek Drezno Saksonia Niemcy Zwiedzanie Atrakcje
Moritzburg. Domki na przystani, w których można przenocować

Warszawa – Drezno

Przy pałacu zauważyliśmy także dość nietypowy słup milowy stojący na trasie poczty drezdeńsko-warszawskiej. W ramach usprawnienia systemu komunikacyjnego pomiędzy Polską a Saksonią zmierzono wszystkie trasy i ustawiono na nich tabele odległości. W 1738 roku wydany został nawet przewodnik dla podróżujących z Drezna do Warszawy.

Moritzburg Pałac Zamek Drezno Saksonia Niemcy Zwiedzanie Atrakcje
Moritzburg. Jeden ze słupów milowych wyznaczających trasę poczty z Drezna do Warszawy
Moritzburg Pałac Zamek Drezno Saksonia Niemcy Zwiedzanie Atrakcje
Moritzburg. Na szczycie słupa z jednej strony widnieje herb Polski a z drugiej Saksonii

Tekst: Beata Pomykalska

Fotografie: Paweł Pomykalski

Może Cię zainteresuje jeszcze:Bauhaus Dessau Historia Styl Szkoła Modernizm Gropius Logo

Heidelberg Niemcy Zabytki Zwiedzanie Atrakcje Zamek

Chambord Francja Zamek Ciekawostki Zamki nad Loarą Dolina Loary Zwiedzanie Atrakcje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close