Castel del Monte – (chyba) najpiękniejszy zamek Włoch

Apulia to taki region na południu Włoch, który zaskakuje w każdym zakątku, a atrakcje, którymi kusi są naprawdę zachwycające. Obok takich cudów jak białe miasteczka, wspaniałe katedry, gaje oliwne, boskie plaże czy zabawne domki „trulli”, znajdziemy tu Castel del Monte, który według nas jest w czołówce konkursu na najciekawszy zamek we Włoszech (a być może i Europie).

Apulia atrakcja zwiedzniae wycieczki pomysły Bari
Castel del Monte. Jasna budowla wyraźnie odcina się od błękitu nieba i zieleni zarośli

Gdzie leży Castel del Monte

Ten unikatowy zabytek leży ok 20 km na zachód od Ruvo di Puglia, tyle samo na południe od Andrii i 55 km na zachód od Bari, a więc już kawałek od wybrzeża. Jednak miłośnicy historii, zwłaszcza średniowiecznej, i architektury zdecydowanie powinni tu przyjechać. Zachwyt gwarantowany!

Castel del Monte pomysł wycieczka z Bari Apulia Atrakcja Zwiedzanie
Apulia. Charakterystyczna bryła Castel del Monte widoczna już z daleka

Pierwsze wrażenia

Wspaniały, niepowtarzalny i zachwycający Castel del Monte zajmuje szczyt łagodnego zalesionego wzniesienia. Dojazd jest prosty, wiedzie spokojną drogą poprowadzoną wśród sielskich krajobrazów. I w pewnym momencie na zielonym pagórku zaczyna majaczyć charakterystyczna jasna bryła, która wyraźnie odcina się od zazwyczaj błękitnego nieba, a jej pionowe elementy tworzą bardzo kontrastowy światłocień, co jeszcze podkreśla wyjątkowość tej budowli.

Apulia atrakcja zwiedzniae wycieczki pomysły Bari
Castel del Monte. Architektura nieporównywalna z niczym innym

Dojazd, parking i informacje praktyczne

Na gości czekają potężne i dobrze zorganizowane płatne parkingi, na których w sezonie należy zostawić samochód. Następnie można albo przejść się spacerem do celu, albo skorzystać z bezpłatnego autobusu. Poza sezonem można podjechać pod sam zamek i zaparkować w wyznaczonym do tego celu miejscu. Można tu też wygodnie dotrzeć autobusem z Andrii. Zamek jest czynny IV-IX 10.15-19.45, X-III 9.00-18.30, kasę zamyka się pół godziny wcześniej. Bilet wstępu kosztuje 10 EUR (normalny), 5 EUR ulgowy.

Apulia atrakcja zwiedzniae wycieczki pomysły Bari
Castel del Monte. Wyraźnie widoczny światłocień

Oficjalna strona Zamku (en,it)

Castel del Monte – źródło inspiracji

To wspaniałe dzieło architektury, nierzadko uważane za jedną z najdoskonalszych budowli średniowiecza, stanowi jedną z wyraźnych inspiracji dla twórców filmowych i literackich światów, m.in. z kręgu fantastyki, choć najbardziej oczywiste odwołanie do tej bryły pojawia się w słynnej powieści „Imię Róży” Umberto Eco, gdzie biblioteka klasztorna, wokół której utkana jest narracja jest po części kopią tego obiektu.

Apulia atrakcja zwiedzniae wycieczki pomysły Bari
Cudo średniowiecznej architektury

Architektura w służbie władzy

Bazową figurą geometryczną, która została wykorzystana przy projektowaniu Castel del Monte jest ośmiokąt i to on przesądza o niezwykłej bryle budynku. Nie ma w tym przypadku, bowiem w architekturze to właśnie ośmiokąt był używany przez władców roszczących sobie prawo do restauracji cesarstwa zachodniorzymskiego: Justynian II zrobił to budując kościół św. Witalisa w Rawennie a Karol Wielki stawiając Kaplicę Pałacową w Akwizgranie.

Rawenna. Kościół św. Witalisa
Akwizgran. Kaplica Pałacowa

Dlatego też jeden z największych erudytów wśród średniowiecznych władców, ówczesny „człowiek renesansu” (na długo przed samym renesansem, rzecz jasna), Fryderyk II Hohenstauf (1194-1250) zlecając budowę tego zamku, świadomie wybrał taki kształt obiektu. Choć sam najprawdopodobniej nigdy nie gościł w jego murach, to członkowie jego świty korzystali z niego w czasie polowań. Inna z teorii mówi, że Fryderyk chciał tu postawić doskonałą „świątynię wiedzy”, w której można w pełny i niezakłócony sposób oddać się nauce.

Apulia atrakcja zwiedzniae wycieczki pomysły Bari
Castel del Monte. Kształt idealny

Castel del Monte jako filozofia fundatora

Fryderyk II naukę kochał bardzo; ustępowała tylko marzeniom o wielkim imperium i … kobietom (owocem licznych miłosnych uniesień było podobno aż 20 dzieci). Matematyka, astronomia, ornitologia, astrologia, językoznawstwo – to tylko niektóre dziedziny, którymi pasjonował się ten niezwykle interesujący władca, wielki umysł średniowiecza a zarazem wytrawny polityk.

Apulia atrakcja zwiedzniae wycieczki pomysły Bari
Castel del Monte. Świątynia nauki i wiedzy

Oprócz niewątpliwych sukcesów politycznych na konto swoich zasług mógł dopisać m.in. ufundowanie uniwersytetu w Neapolu, zlecenie przetłumaczenia części dzieł Arystotelesa, stworzenie monumentalnego dzieła ornitologicznego traktującego w dużej mierze o sokolnictwie De arte venandi cum avibus, wprowadzenie koncepcji zera do europejskiej matematyki.

Apulia atrakcja zwiedzniae wycieczki pomysły Bari
Castel del Monte. Zamek jest jednym elementów potężnej spuścizny politycznej, architektonicznej i naukowej Fryderyka Hohenstaufa

On także zlecił przeprowadzenie tzw. eksperymentu deprawacyjnego, który polegał na wychowywaniu kilkorga dzieci w całkowitej izolacji by przekonać się jakim językiem zaczną mówić. Miało to dowieść jaki jest pierwotny język ludzkości, czyli ten którym posługiwali się Adam i Ewa; niestety to kontrowersyjnie doświadczenie zakończyło się porażką, a dzieci go nie przeżyły.

Zwiedzanie wnętrza

Główne wejście do zamku wiedzie przez ozdobny portal. Do jego stworzenia wykorzystano bardzo specyficzny kamień, który wyglądem nieco przypomina lastryko. Został on jeszcze użyty do kilku detali m.in. dwóch z trzech kamiennych portali prowadzących na dziedziniec. W 1996 r. ten imponujący obiekt został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Apulia atrakcja zwiedzniae wycieczki pomysły Bari
Castel del Monte. Widok na dziedziniec

Bryła idealna

Cały budynek stanowi gigantyczny ośmiokąt o wysokości 25 m. Jego ogrom widać z daleka, ale prawdziwy rozmiar można poczuć dopiero stojąc u progu, przed drzwiami wejściowymi, i spoglądając w górę na majestatyczne mury pnące się w nieskończoność. Na każdym z jego wierzchołków stoją identyczne baszty, nieznacznie wyższe od części centralnej, które również są ośmiokątne.

Apulia atrakcja zwiedzniae wycieczki pomysły Bari
Castel del Monte. Dziedziniec “studnia” o kształcie ośmioboku

Rozmiar

Wewnątrz znajdziemy dziedziniec „studnię” o takim samym kształcie jak sam zamek i szerokości 18 m, z którego wiodą trzy wejścia w głąb obiektu. Średnica całego zamku wynosi 56 m, a rozmiar każdej z baszt to 7,90 m. Wnętrze jest stosunkowo proste, każdy z boków wypełnia jedno pomieszczenie o kształcie trapezu. Ponieważ zamek ma dwa poziomy łącznie daje to 16 pomieszczeń. Jest zimno, ciemno i bardzo surowo.

Apulia atrakcja zwiedzniae wycieczki pomysły Bari
Castel del Monte. Solidne mury imponują grubością

Baszty

Każda ze wspomnianych baszt posiada wewnątrz klatkę schodową. Ich oświetlenie ma niecodzienną formę – przyglądając się z zewnątrz niemal gładkim murom zauważymy wąziutkie ciemne szpary, które od środka stopniowo się rozszerzają tworząc świetlik. W tym przypadku, jak i w całej budowli zachwyca precyzja obróbki kamienia, sposób jego ułożenia i dopasowania.

Apulia atrakcja zwiedzniae wycieczki pomysły Bari
Baszty na wierzchołkach ośmiokątnej bryły
Apulia atrakcja zwiedzniae wycieczki pomysły Bari
Klatka schodowa
Apulia atrakcja zwiedzniae wycieczki pomysły Bari
Świetlik w jednaj z baszt

Historyczny wandalizm

Przyglądając się uważnie niektórym ścianom zauważymy różne wyryte w murach napisy – są to ślady wandalizmu z XIX wieku (okazuje się, że graffiti i inne tego typu „ozdoby” to wcale nie wymysł naszych czasów).

Apulia atrakcja zwiedzniae wycieczki pomysły Bari
Dawny wandalizm

Castel del Monte – idealny pomysł na wycieczkę

Castel del Monte to bez wątpienia jeden z najciekawszych obiektów w Apulii. Dlatego bardzo polecamy go wszystkim przebywającym na tutejszym wybrzeżu. Zachwyca zarówno niezwykłą bryłą jak i historią, a także niezwykłe majestatycznym położeniem.

Castel del Monte pomysł wycieczka z Bari Apulia Atrakcja Zwiedzanie
Jedna z największych atrakcji Apulii.

Nasz przewodnik

Jeśli czujecie się przekonani do wizyty w niesamowitym regionie, jakim jest Apulia, w której leży Polignano a Mare, to polecamy Wam nasz przewodnik Bari i Apulia wydany przez Wydawnictwo Bezdroża:

Apulia Puglia Włochy Italy Bari Przewodnik
Przewodnik Bari i Apulia, wyd. Bezdroża

Więcej w dziale Nasze Książki.

Tekst: Beata Pomykalska

Fotografie: Paweł Pomykalski

Może Cię zainteresuje jeszcze:

Apulia Puglia Włochy Italy Bari Przewodnik

Apulia Monopoli Zwiedzanie Bari Atrakcje Plaże Wlochy Italia

Matera Włochy południowe Sassi Atrakcje Zwiedzanie Blog Parkowanie punkty widokowe

2 odpowiedzi na “Castel del Monte – (chyba) najpiękniejszy zamek Włoch”

  1. Niestety że względu na brak samochodu nie udało mi się tam dotrzeć, chociaż bardzo chwalę sobie pobyt w Apulii. We wpisie nadmieniliscie także o Aachen W którym to byłem tydzień temu… miło jest czytać i oglądać zdjęcia z miejsc w których się było 😉

    1. Tak, Apulia to niezwykły region, pełen różnorodnych atrakcji. 🙂 Z samochodem oczywiście łatwiej, ale na szczęście na wybrzeżu do wielu miejsc można dotrzeć pociągiem. A Akwizgran – perełka! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close