Genua. Trudna miłość i pierwsze wrażenia

Genua to miasto niezwykłe. Zupełnie niewłoskie, pełne kontrastów, czasem trudne do polubienia. To nie jest łatwa miłość. Aby pokazała swoje ukryte piękno, trzeba do niej podejść z uczuciem i zrozumieniem. Śmiejemy się, że my – pochodzący z Górnego Śląska – mamy szczególny dar do „trudnych” miejsc. A z drugiej strony idealne dla miłośników nieoczywistego piękna. Atrakcje jakie ma w zanadrzu wystarczą by spędzić tu udany weekend. Jest też niezłym punktem startu do zwiedzenia całej Ligurii, malutkiego, choć uroczego regionu Włoch.

Nietypowe początki

Z Ranierim, chłopakiem u którego wynajmowaliśmy pokój, umówiliśmy się na Piazza de Ferrari, głównym i niezwykle ruchliwym placu miasta. Plan był prosty – miał wsiąść do naszego samochodu i zaprowadzić nas na zarezerwowane miejsce parkingowe. Zaufaliśmy temu pomysłowi w 100%, ale zbliżając się do centrum Genui zaczęliśmy sobie zdawać sprawę, że to przecież najbardziej ruchliwa część miasta. Włoskiego miasta! Jak my się rozpoznamy? Gdzie my w ogóle staniemy, żeby go zgarnąć?

Genua Włochy Potr Atrakcje Akwarium Genova Italia Zwiedzanie
Genua. Na końcu tej ruchliwej ulicy czekał Ranieri, nasz gospodarz

Stał niemal na środku kilkupasmowej ulicy wpadającej na plac i radośnie wymachiwał. Chyba nie powinniśmy się tam zatrzymywać, ale na jego wyraźny znak po prostu to zrobiliśmy, ignorując zupełnie innych kierowców. Za chwilę zaś nawracaliśmy w tym miejscu, lekceważąc przepisy drogowe. I zdrowy rozsądek przy okazji też. Ranieri siedząc na tylnym siedzeniu, niczym jakiś duce, komenderował jedynie: „szybciej!”, „szybciej!”, „w lewo”, „prosto,” „co tak wolno?!?”, „w prawo”, „szybciej”!

Genua Włochy Potr Atrakcje Akwarium Genova Italia Zwiedzanie
Genua. Wiecznie zatłoczona Genua i wieczne problemy z parkowaniem (które nasz gospodarz próbował rozwiązać)

Bladzi ze strachu dotarliśmy w końcu do wyznaczonego miejsca. Rani miał wystawić swoje auto, a my wstawić swoje. Tylko, że nie uwzględnił różnicy w długości obu pojazdów. Nie mieliśmy najmniejszych szans by się zmieścić. Jedynym wyjściem było … wyeliminowanie kilku parkujących skuterów. Tak, to bardzo proste! Jeśli tylko pyrkawka nie ma włączonego alarmu wystarczą dwie osoby by ją przenieść! W tak uwolnioną przestrzeń upakowaliśmy nasze combi, obstawiliśmy je z powrotem skuterkami i … zdaliśmy sobie sprawę, że to dopiero początek naszych przygód w Genui!

Genua Włochy Potr Atrakcje Akwarium Genova Italia Zwiedzanie
Genua. Nie jedźcie do Genui samochodem!

Pierwsze wrażenia

Wiele można Genui wytknąć. To w końcu miasto portowe, które w latach 80. XX wieku przeżyło poważną zapaść gospodarczą. Miejscami jest trochę brudno, wala się trochę śmieci, ściany pobazgrane graffiti, niektóre ulice mają klimat dzielnicy „czerwonych latarń”. Za to atmosfera nie do podrobienia. I choć dziś miasto sprawia wrażenie nieco zaniedbanego, to wciąż czuć tu ducha dawnej Republiki Genui, która od XIV w., po zwycięstwach nad Pizą i Wenecją przeżywała czas wspaniałego rozkwitu i odgrywała znaczącą rolę na Morzu Śródziemnym. Dziś nadal jest to jeden z najważniejszych portów Włoch, a także jeden z głównych węzłów obsługi wielkich statków hotelowych pływających z turystami po całej Europie.

Genua Włochy Potr Atrakcje Akwarium Genova Italia Zwiedzanie
Genua. Jeden z często widzianych wycieczkowców
Genua Włochy Potr Atrakcje Akwarium Genova Italia Zwiedzanie
Genua. Jeden z największych włoskich portów, nie pozostaje bez znaczenia dla gospodarki miasta

Genua jest strasznie ciasna. Nigdy wcześniej nie widzieliśmy tak „upchanego” miasta. Wszystko przez to, że niemal wprost z morza wyrastają góry. Oczywiście nie byle jakie – przez Ligurię, której jest stolicą, biegnie pasmo Alp i Apeninów. To skutecznie utrudnia podróżowanie nie-po-autostradzie. A spróbujecie się wybrać samochodem nieco dalej od centrum Genui, do którejś z położonych na wzniesieniach dzielnic, gdzie różnice wysokości osiągają nawet 300 metrów! Widoki bajeczne, ale co przeżyjecie za kółkiem to Wasze! Wyobraźcie sobie, że działa nawet coś takiego jak „winda” miejska a także kolejki linowe wożące mieszkańców z niżej do wyżej położonych osiedli. Dlatego z powodu ograniczonej ilości miejsca, miasto rozrosło się wzdłuż wybrzeża, przez co jest bardzo wydłużone, a jego długość to około 30 kilometrów. Wydaje się to tym bardziej imponujące, że mieszka tu blisko 600 tysięcy osób.

Genua Włochy Potr Atrakcje Akwarium Genova Italia Zwiedzanie
Genua. Miasto stromo wspina się po zboczach
Genua Włochy Potr Atrakcje Akwarium Genova Italia Zwiedzanie
Genua. Do górnych dzielnic można się dostać windami i kolejkami miejskimi

Plątanina nie do ogarnięcia

W skutek tej ciasnoty ulice genueńskiej starówki zwane tutaj caruggi, są niesamowicie wąskie – czasem tylko na szerokość rozpostartych ramion – a kamienice bardzo wysokie, co powoduje, że jest na nich po prostu ciemno. Dlatego też na niektórych z nich latarnie świecą się przez cały dzień! Do tego stanowią dość trudną do ogarnięcia plątaninę, w rozpracowaniu której nawet plan i mapa bywają bezradne. Gdzieniegdzie, ni z tego z ni owego, pojawia się jakiś urokliwy placyk, najczęściej z kościołem. Oczywiście placyk jest mikrorozmiarów, a kościół wydaje się być niemal wepchnięty na siłę.

Genua Włochy Potr Atrakcje Akwarium Genova Italia Zwiedzanie
Genua. Jest tak ciasno, że budynki niemal się stykają ze sobą
Genua Włochy Potr Atrakcje Akwarium Genova Italia Zwiedzanie
Genua. Podczas spacerów po starym mieście towarzyszy tylko wąski pasek nieba

Centralny punkt

W ogólny brak miejsca wkomponowano monumentalne budynki, czego doskonałym przykładem jest przepiękna romańsko-renesansowa katedra św. Wawrzyńca gdzie imponująca dwuwieżowa fasada z trzema potężnymi portalami wychodzi na niewielki Piazza San Lorenzo, który właściwie jest sercem starego miasta. Sam ten placyk to ledwie 30 na 40 m. zdominowany przez bryłę świątyni wydaje się być jeszcze mniejszy, ale biorąc pod uwagę fakt jak ciasno zabudowana jest starówka to wykrojenie „aż” takiego placu i tak było nie lada wyczynem.

Genua Włochy Potr Atrakcje Akwarium Genova Italia Zwiedzanie
Genua. Katedra św. Wawrzyńca

Pałac Dożów Genui

Podobną sytuację mamy przy sąsiednim Piazza Giacomo Matteotti, przy którym stoi największy z genueńskich pałaców, czyli Pałac Dożów Genui (od I połowy XIV wieku także to miasto miało swojego dożę). Jest to monumentalny gmach z dwiema oficynami bocznymi, obejmującymi część placu. Dziś organizuje się tu ważne wydarzenia artystyczne. Obiekt powstał w XIII stuleciu, później przeszedł przebudowę w XVI i kolejną pod koniec XVIII po wyniszczającym pożarze. Na początku lat 90. XX wieku ponownie przeszedł gruntowną restaurację i dziś świeci dawnym blaskiem z czasów świetności republiki.

Genua Włochy Potr Atrakcje Akwarium Genova Italia Zwiedzanie
Genua. Pałac Dożów

Kościół Jezusa i św. św. Ambrożego i Andrzeja

Na prawo od tego pałacu stoi kościół Jezusa i św. św. Ambrożego i Andrzeja. Wcześniej w tym miejscu stała średniowieczna świątynia, ale po przybyciu do miasta jezuitów postanowili zbudować swój nowy, barokowy obiekt.

Genua Włochy Potr Atrakcje Akwarium Genova Italia Zwiedzanie
Genua. Jeden z kościołów starego miasta

Kontrast

Genua Włochy Potr Atrakcje Akwarium Genova Italia Zwiedzanie
Genua. Poza obrębem starego miasta przestrzeń jest nieco luźniejsza – Piazza de Ferrari

Kontrastem dla tej ciasnej zabudowy jest wspomniany już Piazza de Ferrari, który przylega do starówki i oddziela ją od bardziej nowoczesnej części miasta. W porównaniu z plątaniną uliczek na starówce jest przestronny i daje chwilę oddechu. Odchodzą od niego szerokie arterie z zabudową głównie z XIX i XX wieku, choć nie brakuje też kilku starszych zabytków. Sam plac otaczają przede wszystkim biurowce, przez co pełni rolę genueńskiego city. Główną jego ozdobą jest stojąca pośrodku ogromna fontanna oraz półokrągły monumentalny Pałac Nowej Giełdy z początku XX wieku. Przy drugiej, nieco mniejszej części placu stoi opera Teatro Carlo Felico z monumentalnym sześciokolumnowym portalem.

Genua Włochy Potr Atrakcje Akwarium Genova Italia Zwiedzanie
Genua. Opera

Odchodzi stąd jedna z arterii dumnego genueńskiego śródmieścia, czyli prosta jak strzała Via XX Settembre, przy której pyszni się zabudowa z przełomu XIX i XX wieku nawiązująca nieco formą do słynnych genueńskich pałaców. W zachodniej części jest podcieniona. Przy całej tej bombastycznej architekturze nas najbardziej zadziwił most… Jak już wspominaliśmy Genua jest strasznie ciasna i położona w górzystym terenie. Dlatego Ponte Monumentale, choć trudno to sobie wyobrazić, jest fragmentem poprzecznej ulicy przerzuconej nad Via XX Settembre,która biegnie w połowie wysokości budynków. Most powstał pod koniec XIX wieku i ma kształt łuku triumfalnego.

Genua Włochy Potr Atrakcje Akwarium Genova Italia Zwiedzanie
Genua. Ponte Monumentale – jeden z bardziej osobliwych obiektów inżynieryjnych
Genua Włochy Potr Atrakcje Akwarium Genova Italia Zwiedzanie
Genua. Jedna z głównych arterii
Genua Włochy Potr Atrakcje Akwarium Genova Italia Zwiedzanie
Genua. Ponte Monumentale raz jeszcze

Wizyta u Kolumba

Najsłynniejszą postacią związaną z Genuą jest bez wątpienia Krzysztof Kolumb. Genueńczycy z jednej strony się nim bardzo chwalą, z drugiej chyba nie do końca wykorzystują jego potencjał. I tak południową część starego miasta otaczają całkiem dobrze zachowane średniowieczne mury obronne. Powstały one w połowie XII wieku głównie – tak jak w przypadku innych miast północnych Włoch – z obawy przed możliwym atakiem Fryderyka Barbarossy. Najważniejszym wciąż istniejącym elementem tego systemu jest okazała dwuwieżowa brama Porta Soprana. Tuż za nią, patrząc od strony starego miasta, stoi niewielki, dwukondygnacyjny budynek przypominający raczej jakąś ruinę – jest to podobno oryginalny dom Krzysztofa Kolumba. Niestety pewną informacją jest tylko to, że na parterze mieścił się warsztat ojca żeglarza, natomiast czy on sam tu mieszkał pozostaje niewiadomą. Dziś o tym, że jest to zabytkowy budynek przypomina tylko powiewająca flaga.

Genua Włochy Potr Atrakcje Akwarium Genova Italia Zwiedzanie
Genua. Porta Soprana, czyli pozostałość miejskich fortyfikacji
Genua Włochy Potr Atrakcje Akwarium Genova Italia Zwiedzanie
Genua. Podobno dom Krzysztofa Kolumba – najsłynniejszego obywatela Genui

Krużganki bez klasztoru

Obok widać niecodzienną konstrukcję w postaci stojącej samotnie kolumnady z krużganków rozebranego w 1904 roku dwunastowiecznego klasztoru św. Andrzeja. Został on zdesakralizowany w okresie napoleońskim, później pełnił funkcję więzienia, a w latach 20. XX wieku częściowo na jego miejscu wytyczono rozległy i bardzo ruchliwy Piazza Dante, na którym wyróżniają się dwa wysokie budynki – ten wyższy to drapacz chmur z lat 30. XX wieku, utrzymany w stylu tzw. faszystowskiego racjonalizmu.

Genua Włochy Potr Atrakcje Akwarium Genova Italia Zwiedzanie
Genua. Niecodzienna pamiątka po rozebranym klasztorze
Genua Włochy Potr Atrakcje Akwarium Genova Italia Zwiedzanie
Genua. Zabudowa z czasów faszystowskiej dyktatury

Jest to pierwszy z tekstów o Genui i traktuje tylko o starym mieście. Po więcej informacji zapraszamy do kolejnej części.Genua Włochy Potr Atrakcje Akwarium Genova Italia Zwiedzanie

A bardziej dociekliwym polecamy nasz przewodnik “Genua i Liguria” wydany przez Bezdroża.

Genua i Liguria Przewodnik Bezdroża PomykalscyWięcej w dziale Nasze Książki.

Tekst: Beata Pomykalska

Fotografie: Paweł Pomykalski

Może Cię zainteresuje jeszcze:Bolonia Atrakcje Emilia Romania Włochy Italia Piazza Maggiore Przewodnik portyki

Apulia Puglia Włochy Italy Bari Przewodnik Atrakcje Bitonto Martina Franca Otranto Altamura

Cesena włochy italia atrakcje Zwiedzanie Biblioteka Emilia Romania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close