Antonin ukryty wśród gęstych lasów między miastami Ostrzeszów i Ostrów Wielkopolski posiada jeden z najpiękniejszych w Polsce zabytków drewnianych – Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów. Tym cenniejszy, że o ile mamy w kraju mnóstwo drewnianych domów i świątyń, to o tak okazałą rezydencję i to znajdującą się w tak dobrym stanie, jest już znacznie trudniej. Za obiektem stoi wybitny niemiecki architekt Karl Friedrich Schinkel, ciekawa choć momentami trudna historia oraz wyjątkowe tradycje muzyczne spod gwiazdy Fryderyka Chopina.
Gdzie leży Antonin?
Miejscowość Antonin leży w województwie wielkopolskim, nad Jeziorem Szperek, 13 km na północ od Ostrzeszowa oraz 20 km na południe od Ostrowa Wielkopolskiego. Na wysokości jeziora trzeba skręcić zgodnie z tablicą informacyjną. Przy pałacu znajduje się parking.
Skąd się tu wzięliśmy?
Na wizytę tutaj nabraliśmy ochoty kilka miesięcy temu, gdy będąc na Podkarpaciu odkryliśmy cudowny pałac myśliwski „Julin” leżący w miejscowości Wydrze. Niegdyś należał do Potockich, a dziś znajduje się pod opieką Muzeum-Zamku w Łańcucie. Niestety jego stan nie jest najlepszy i zdecydowanie potrzebuje renowacji. Co innego Antonin, ten obiekt aż błyszczy. I w przeciwieństwie do Julina jest dostępny w środku. Z chęcią więc skorzystaliśmy z tej możliwości i dogłębnie się w nim zanurzyliśmy.
Historia pałacu
Pałac powstał w latach 1822-24 na zlecenie ówczesnego właściciela tych dóbr – księcia Antoniego Radziwiłła, który sprawował wówczas funkcję namiestnika królewskiego Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Sprowadził się tu z rodziną i podobno prowadził bardzo ożywione życie towarzyskie i kulturalne, goszcząc wielu znamienitych gości.
Cieniem na historii obiektu położył się fakt, że jeden z potomków Antoniego, książę Michał Radziwiłł, osoba o niebywale kontrowersyjnym sposobie bycia (a podobno cierpiąca na zaburzenia psychiczne) w 1939 r. podarował go nie komu innemu jak… Adolfowi Hitlerowi. Po wojnie pałac został znacjonalizowany i jak to często bywało po prostu niszczał. Na szczęście udało się go uratować przed całkowitą degradacją, a za właściwie przeprowadzoną renowację w 1994 r. otrzymał nagrodę Europa Nostra.
Architektura pałacu
Pałac wyróżnia się i bryłą i budulcem. Konstrukcja pałacu jest drewniana, a wypełniają ją ceglane mury, które pokrywają belki z modrzewia. Podstawę czteropiętrowego korpusu głównego stanowi ośmiobok, do którego przylegają cztery niższe skrzydła, w których umieszczono klatkę schodową oraz pokoje (dziś są to pokoje hotelowe). Centralna część mieściła jadalnię, dziś przekształconą w kawiarnię i restaurację – na wysokości pierwszego i drugiego piętra biegnie galeria, z której wchodzi się do pokoi.
Największą ozdobą tej sali jest wolnostojąca, przebiegająca przez wysokość wszystkich pięter masywna kolumna dorycka, będąca zarówno dwupaleniskowym kominem, który niegdyś stanowił główne źródło ciepła. Na całej wysokości kolumna ozdobiona jest fragmentami ciał martwych zwierząt. Jest ich zresztą mnóstwo na wszystkich ścianach – nam się to nie podoba, ale rozumiemy, że pałac myśliwski rządzi się swoimi prawami. Niemniej jednak warto tu usiąść choćby na chwilę by delektować się dość niezwykłą atmosferą tego miejsca. Tym bardziej, że sączy się tu delikatna, bardzo elegancka muzyka, a kawę serwuję się tu naprawdę znakomitą :-).
Po kawie zaś koniecznie trzeba się przespacerować po parku – jest on utrzymany w stylu angielskim, a kilka jego drzew doczekało się statusu pomnika przyrody.
Architekt
Pałac w Anoninie zaprojektował wybitny architekt, słynący w całych Niemczech z wielu znakomitych realizacji. Karl Friedrcih Schinkel ma na swoim koncie tak słynne realizacje jak m.in. pałac Babelsberg w Poczdamie, gmach Starego Muzeum czy Teatr na Gendarmenmarkt w Berlinie, pałac w Kamieńcu Ząbkowickim. Pracował przy powstaniu ratusza w Kołobrzegu i Oławie, a także dziesiątków innych budowli, które dziś znajdują się na terenie Niemiec i Polski.
Chopin w Antoninie
Ważną postacią związaną z pałacem jest Fryderyk Chopin, który gościł tutaj w latach 1827 i 1829 dając koncerty i lekcje muzyki. Dziś nadal można wyczuć obecność wielkiego kompozytora – na zewnątrz stoi jego pomnik, w jadalni fortepian, na którym grał, na ścianach wisi płyta pamiątkowa i wystawa poświęcona miejscom z nim związanym, a latem odbywają się koncerty.
Antonin – Perła Wielkopolski
Pałac w Antoninie bez wątpienia jest jedną z pereł województwa wielkopolskiego. Ciekawa historia, piękna architektura, ładna okolica stwarzająca możliwości aktywnego wypoczynku czynią z tej miejscowości adres, pod którym warto się zatrzymać!
Więcej informacji na stronie Pałacu.
Tekst: Beata Pomykalska
Fotografie: Paweł Pomykalski