Atrakcje Polignano a Mare – najpiękniejsza plaża Apulii i urokliwa starówka. Co zobaczyć i zwiedzić w Polignano?

Apulia – piękne białe miasteczka, zielone gaje oliwne i niezwykłe, malownicze plaże, często określane tutaj mianem „cala”. Usiane jest nimi całe wybrzeże, ale aby zobaczyć jak wygląda najpiękniejsza plaża regionu musimy wybrać się do miasteczka Polignano a Mare. To właśnie tutaj znajduje się ta słynna Cala di Lama Monachile, wciśnięta pomiędzy wysokie ściany naturalnych formacji skalnych. Nie dziwi więc fakt, że jest wykorzystywana bodaj we wszystkich folderach reklamujących Apulię i przyciąga ogromne tłumy, przez co w sezonie jest naprawdę tłoczno. Mimo to jeśli ktoś się zastanawia, co zwiedzić w czasie pobytu w Bari, to atrakcje Polignano a mare będą na pewno świetnym pomysłem.

polignano a mare apulia Włochy Atrakcje zwiedzanie plaża Blog historia
Polignano a Mare koniecznie trzeba odwiedzić będąc w Apulii

Jak dojechać do Polignano a Mare

Polignano a Mare leży 40 km od Bari. To właśnie w stolicy regionu znajduje się  lotnisko realizujące tanie połączenia z kilkoma miastami w Polsce.  Stąd do wielu miast Apulii można dojechać pociągiem. W tym wypadku  pociągi jeżdżą regularnie mniej więcej co godzinę, a podróż trwa około 30 minut (połączenia można sprawdzić na tej stronie). Dojazd samochodem również jest łatwy, a na przyjezdnych czeka kilka parkingów. Stąd jeszcze tylko 10 km do Monopoli, o którym pisaliśmy w osobnym artykule, po drodze mijając niezwykłe San Vito, o czym będzie poniżej.

polignano a mare apulia Włochy Atrakcje zwiedzanie plaża Blog historia
Apulia. Atrakcje Polignano a Mare to przede wszystkim plaża, położenie i starówka na skale

Starówka – architektura i urocze zaułki

Najważniejsze atrakcje Polignano a Mare to najpiękniejsza plaża Apulii, ale także zabytkowa „biała” starówka. Wiedzie na nią bardzo ozdobna brama miejska Arco Marchesale, zwana także Porta Grande. Powstała już w pierwszej połowie XVI wieku. Przechodząc przez nią warto zwrócić uwagę na cenne malowidło nieznanego autora z końca XVI stulecia, które przedstawia Ukrzyżowanie.

polignano a mare apulia Włochy Atrakcje zwiedzanie plaża Blog historia
Atrakcje Polignano a Mare. Efektowna brama miejska, czyli Arco Marchesale

O uroku starówki przesądza przede wszystkim bajkowe położenie – zajmuje ona bowiem stromy cypel wychodzący w morze i sprawia wrażenie jakby wyrastała wprost ze skał. Jest tu więc dość ciasno a zabudowa jest gęsta i – jak przystało na tę część regionu – pomalowana na biało.

Przypomina nam nieco klimatyczne miasteczka Cinque Terre w Ligurii z tym, że tutaj budynki nie są kolorowe tak jak nad Morzem Liguryjskim. Uliczki są oczywiście pełne niesamowitego uroku i wypełnione intensywnie zieloną roślinnością, bo kwiaty w doniczkach przed domami to znak rozpoznawczy Apulii. Ściany wielu budynków, podobnie jak w Bari, często są udekorowane malutkimi kapliczkami.

polignano a mare apulia Włochy Atrakcje zwiedzanie plaża Blog historia
Polignano a Mare. Jedno z “białych” miast Apulii

Powolny spacer

Warto więc zarezerwować sobie czas na spokojne pozaglądanie w każdy kąt. A właściwie na zgubienie się w ich gąszczu, delektowanie niezwykłą atmosferą i posmakowanie lokalnych przysmaków. Nie odmawiajcie sobie pomidorów, oliwek, pieczywa i ryb, czyli tego, co w Apulii najlepsze!

polignano a mare apulia Włochy Atrakcje zwiedzanie plaża Blog historia
Polignano a Mare. Kościół Matrice di Santa Maria Assunta

Bardziej przestronne miejsce to Piazza Vittorio Emanuele II, przy którym wznosi się kościół Matrice di Santa Maria Assunta (do 1818 roku była to katedra, później biskupstwo zostało przeniesione do Monopoli) oraz budynek z zegarem – Palazzo dell’Orologio.

polignano a mare apulia Włochy Atrakcje zwiedzanie plaża Blog historia
Atrakcje Polignano a Mare. Palazzo dell’Orologio

Ponieważ plaża jest dużo poniżej starówki, zejście na nią wiedzie po schodach. Zanim jednak się na nie wejdzie warto spojrzeć na imponujących rozmiarów most – Ponte Borbonico di Lama Monachile – a zwłaszcza na rozpościerający się z niego widok na plażę i miasteczko.

polignano a mare apulia Włochy Atrakcje zwiedzanie plaża Blog historia plaża
Atrakcje Polignano a Mare to także zapierający dech widok z Ponte Borbonico di Lama Monachile

Scalinata Volare i Domenico Modugno

W zachodniej części miasta, czyli po przeciwnej stronie plaży niż starówka znajdziemy schody Scalinata Volare wiodące na tarasowe skalne formacje, z których rozpościera się najpiękniejszy panoramiczny widok na starówkę. Będąc w tej części miasteczka na pewno zauważymy pomnik i kłębiące się wokół niego tłumy.

Przedstawia on nie kogo innego jak samego Domenica Modugno, słynnego włoskiego piosenkarza urodzonego w Polignano w 1929 r. Modugno to czołowa postać włoskiej sceny rozrywkowej w drugiej połowie XX wieku, a ogromną, światową sławę przyniosła mu piosenka „Nel blu dipinto di blu” czyli popularne „Volare”. Poza tym czterokrotnie triumfował w prestiżowym swego czasu Konkursie Piosenki Włoskiej w San Remo i trzykrotnie reprezentował swój kraj na Konkursie Piosenki Eurowizji.

polignano a mare apulia Włochy Atrakcje zwiedzanie plaża Blog historia volare
Polignano a Mare. Domenico Modugno
polignano a mare apulia Włochy Atrakcje zwiedzanie plaża Blog historia
Polignano a Mare. I jeszcze jeden rzut oka na starówkę wyrastającą wprost ze skał

W okolicy – San Vito

Niedaleko Monopoli leży niewielka, zamieszkana przez niespełna 100 osób, nadmorska miejscowość San Vito. Warto tu wpaść dla ładnej plaży a także spektakularnego zabytku jakim jest pobenedyktyńskie opactwo św. Wita Męczennika o historii sięgającej X wieku. Dziś już nie pełni funkcji sakralnych i nie można zwiedzać jego wnętrza, ale to co się ukazuje przyjezdnym na zewnątrz i tak robi ogromne wrażenie.

Okolicę i jej wspaniałe widoki podziwiać można z tarasów kilku przyjemnych knajpek działających tu w sezonie. Ozdobą wybrzeża jest też XVI-wieczna wieża.  Była ona niegdyś jednym z charakterystycznych elementów apulijskiego systemu obronnego przed atakiem z morza. Każdego roku w połowie czerwca w San Vito obchodzone jest barwne święto patrona tego miejsca.  Odbywa się wówczas morska procesja z jego wizerunkiem.

Klasztor san vito plaża apulia włochy atrakcje okolice Bari
San Vito. Imponujący gmach klasztoru
Klasztor san vito plaża apulia włochy atrakcje okolice Bari
Klasztor San Vito. Plaża, ciekawy zabytek i klimatyczne knajpki z widokiem – Apulia w pigułce
Klasztor san vito plaża apulia włochy atrakcje okolice Bari
Klasztor San Vito. Wieża obronna strzegąca wybrzeża

Nasz przewodnik

Czujecie się przekonani do wizyty w niesamowitej Apulii? Interesują Was atrakcje Polignano a Mare? Macie ochotę poznać inne miejsca? W takim razie polecamy Wam nasz przewodnik Bari i Apulia wydany przez Wydawnictwo Bezdroża:

Apulia Puglia Włochy Italy Bari Przewodnik
Przewodnik Bari i Apulia, wyd. Bezdroża

Więcej w dziale Nasze Książki.

Tekst: Beata Pomykalska

Fotografie: Paweł Pomykalski

Może Cię zainteresuje jeszcze:

Apulia Puglia Włochy Italy Bari Przewodnik

Apulia Monopoli Zwiedzanie Bari Atrakcje Plaże Wlochy Italia

Matera Włochy południowe Sassi Atrakcje Zwiedzanie Blog Parkowanie punkty widokowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close