Bośnia i Hercegowina. 25 atrakcji, które (naszym zdaniem) warto zobaczyć

Bośnia i Hercegowina to niezwykły kraj będący esencją tego wszystkiego z czym kojarzą się Bałkany. Po brzegi wypełniony pięknymi krajobrazami i niezwykłymi zabytkami. Jakie atrakcje wybrać by doświadczyć tej różnorodności? Poniżej znajduje się zestawienie 25 naszych ulubionych miejsc, które polecamy wszystkim chcącym głębiej poznać BiH. Będą zarówno klasyki jak Mostar czy Sarajewo, jak i rzadziej odwiedzane Trebinje czy Banja Luka. Zamki, wodospady, meczety, monastery, mosty – barwa plecionka składająca się na kraj „o kształcie serca”.

Bośnia i Hercegowina bałkany atrakcje zwiedzanie co zobaczyć, Sarajewo, miasto, atrakcje Bośni i Hercegowiny
Bośnia i Hercegowina. Bajeczny widok na wieczorne Sarajewo

1. Mostar – Bośnia i Hercegowina w najsłynniejszym wydaniu

Mostar
Mostar. Turystyczny hit Bośni i Hercegowiny

Mostar, malowniczo położony na dwóch brzegach Neretwy, to największa atrakcja turystyczna Bośni i Hercegowiny. Posiada niezwykły klimat, który sprawia, że zachwyca niemal każdego przybysza. Starówka skupiona wokół najsłynniejszego zabytku, arcydzieła XVI-wiecznej inżynierii – Starego Mostu – wypełniona jest wąskimi brukowanymi uliczkami z poturecką zabudową. Pozwala poczuć ducha dawnego orientalnego miasta. Niestety w sezonie jest niesłychanie zatłoczona, więc mając to na uwadze warto tu przyjechać wczesną wiosną lub późną jesienią.

Mostar Bośnia i hercegowina bałkany atrakcje zwiedzanie co zobaczyć
Mostar. Stary Most, czyli symbol tego miasta

Nasz tekst o Mostarze:Mostar Bośnia Stary Most AtrakcjeZabytki Pogoda Zwedzanie Bałkany


2. Blagaj – dzika natura i dzieło człowieka

Blagaj
Blagaj. Klasztor derwiszów i wywierzysko rzeki Buny

10 km na południowy wschód od Mostaru ulokowała się dawna turecka „kasaba”, czyli małe prowincjonalne miasteczko. Znajdziemy tu m.in. dwa meczety i dawną łaźnię, a nad całością dominuje pamiątka po czasach przedtureckich w postaci ruin średniowiecznego zamku. Do Blagaju przyjeżdża się jednak przede wszystkim dla niespotykanej nigdzie indziej rzeczy – wywierzyska rzeki Buny, nad którym ulokowała się „tekija” (w uproszczeniu klasztor) derwiszów, czyli członków mistycznego bractwa muzułmańskiego. Bez wątpienia to arcydzieło natury i człowieka.

Blagaj
Blagaj. Niezwykłe zespolenie natury i kultury

Nasz tekst o Blagaju:Blagaj Mostar Tekke Tekija Klasztor derwiszów parking buna vrelo bune


3. Žitomislići – Bośnia i Hercegowina to też prawosławie

Žitomislići Bośnia i hercegowina bałkany atrakcje zwiedzanie co zobaczyć
Žitomislići. Cerkiew prawosławna uzupełniająca lokalną mozaikę kulturową

Tak jak na całych Bałkanach, tak i w Hercegowinie, mieszają (mieszały) się ludzie, języki i religie. Uzupełnieniem mozaiki tego regionu jest prawosławny klasztor w miejscowości Žitomislići, który zobaczyć można przy trasie Mostar-Metković. Pierwsza cerkiew stanęła tu już w XV wieku, a w drugiej połowie XVI wieku wzniesiono dzisiejszy monaster. Był on ważnym miejscem dla duchowości i kultury okolicy – działała tu słynna szkoła przepisywania ksiąg, później seminarium duchowne, a także biblioteka z cennymi zbiorami.

W świątyni mnisi zgromadzili wiele ikon o niemałym znaczeniu artystycznym. Niestety kompleks poważnie ucierpiał zarówno podczas II wojny światowej, jak i wojny jugosłowiańskiej. Obecnie jest odbudowany, ale utraconych cennych ksiąg i obrazów nic nie zrekompensuje.

Žitomislići
Žitomislići. Odbudowany po wojennych zniszczeniach monaster

4. Počitelj – kolonia artystów

Počitelj. Amfiteatralnie położone miasteczko nad rzeką Neretwą

 

Počitelj to urocze, stare miasteczko na lewym brzegu Neretwy, około 30 km poniżej Mostaru. Przez swoje położenie na wklęsłym i stromym zboczu skalnym, które jest otwarte na szeroką dolinę, sprawia wrażenie scenografii teatralnej. Dzięki temu, że zachował oryginalną turecką zabudowę, pozwala dokładnie poznać jak przed wiekami wyglądała prowincjonalna orientalna miejscowość.

Jest to pierwsza tego typu osada, którą zobaczymy po opuszczeniu chorwackiego, śródziemnomorskiego wybrzeża i na pewno zdziwi nas jej odmienność. Można się tu dowiedzieć co to „medresa”, co to „hamam” i do czego służyła „sahat kula”.

Nasz tekst o Počitelju:Počitelj Pocitelj Mostar Bośnia I Hercegowina Zwiedzanie Medjugorje Blagaj Atrakcje meczet


5. Stolac – Bośnia i Hercegowina w wydaniu mniej znanym

Stolac
Stolac. Mniej znane oblicze Hercegowiny

Stolac stanowi jeden z ciekawszych zespołów zabytkowych w Hercegowinie, choć nie cieszy się nawet najmniejszym zainteresowaniem turystów. Jak dotąd po prostu nie został przez nich odkryty. A szkoda. Bośnia i Hercegowina zdecydowanie powinna popracować nad jego promocją.

Miasteczko leży malowniczo położone nad Bregavą, przy drodze z Mostaru do Trebinja. W czasie wojny bardzo ucierpiało, przez co pozornie może nie robić najlepszego wrażenia, ale skrywa w sobie kilka ciekawych zabytków (łaźnia, meczety, ciekawy most, twierdza) i klimat prowincjonalnej tureckiej „kasaby” przesiąkniętej wpływami śródziemnomorskimi. Jeśli więc dla kogoś Bośnia i Hercegowina to nie pierwszyzna, to warto by się tu wybrał.

Stolac
Stolac. Typowa zabudowa mieszkaniowa

6. Radimlja – unikatowy cmentarz

Radimlja Bośnia i hercegowina bałkany atrakcje zwiedzanie co zobaczyć
Radimlja. Wyjątkowy cmentarz

Rarytas jakich mało. Właściwie skarb nad skarby. Cmentarz w Radimlji to niezwykłe świadectwo bujnej i wielobarwnej przeszłości Bośni i Hercegowiny. Jest to bowiem nekropolia złożona z XV i XVI-wiecznych nagrobków zwanych „stećkami”, które przypisuje się miejscowym bogomiłom, członkom średniowiecznego kościoła w Bośni. Spotkać je można także w Serbii, Czarnogórze oraz Chorwacji, natomiast tutaj unikatowa jest ich liczba – aż 133. Wszystkie tego typu skupiska nagrobków zostały w 2016 roku wpisane na Listę Dziedzictwa UNESCO.

Radimlja
Radimlja. Przykład zdobień na nagrobku typu “stećak”

7. Kravice – szum wody

Kravice Bośnia i hercegowina bałkany atrakcje zwiedzanie co zobaczyć
Kravice. Cud natury

Koncentrujemy się głównie na dziedzictwie kulturowym, ale nie możemy ignorować faktu, że Bośnia i Hercegowina to także niezwykła przyroda. Jednym z piękniejszych miejsc są wodospady Kravice na rzece Trebižat. Sięgają one 28 metrów wysokości i aż 100 metrów szerokości. Prawdziwy cud natury! Jedyny minus jest taki, że każdego roku przyciąga dziesiątki tysięcy turystów i jest tu po prostu bardzo tłoczno.

Kravice
Kravice. Piękny spektakl grany przez przyrodę

8. Livno – senna Bośnia i Hercegowina

Livno, Bośnia i Hercegowina
Livno. Bośnia i Hercegowina w prowincjonalnej odsłonie

Warto tu zajrzeć mając do dyspozycji więcej czasu w Hercegowinie – miasto Livno leży około 80 km na północny zachód od Mostaru. Jego dużym walorem jest malownicze położenie wśród łagodnych wzgórz, a bliskość morza adriatyckiego zapewnia przyjemne śródziemnomorski klimat.

Livno Bośnia i hercegowina bałkany atrakcje zwiedzanie co zobaczyć
Livno. Muzułmańska zabudowa
Livno
Livno. Bośnia i Hercegowina to rzeki i mosty w niezliczonej ilości

Choć to ubogie i doświadczone przez konflikt jugosłowiański miasto, to zachowało się kilka ciekawych zabytków zarówno chrześcijańskiego jak i muzułmańskiego pochodzenia. Są tu meczety, tradycyjna wieża zegarowa „sahat kula”, cerkiew prawosławna i kościół katolicki. Bośnia i Hercegowina w pigułce. W okolicy można się zatrzymać nad ładnym jeziorem Buško.

Jezioro Buško
Jezioro Buško. Niezmącona niczym natura

9. Popovo Polje – wyjątkowa dolina

Popovo Polje
Popovo Polje. Wyjątkowo ciekawa kraina

Popovo Polje to podłużna, spalona słońcem kotlina o płaskim dnie, która rozciąga się z północnego zachodu na południowy wschód, równolegle do wybrzeża adriatyckiego. Ma około 50 km długości i do 4 km szerokości. Z obu stron otaczają ją pasma wzgórz, a jej dnem płynie rzeka Trebišnjica. Jadąc tędy mija się niewielkie wioski, najczęściej złożone z kilku lub kilkunastu domów, które są uczepione do skalistych zboczy kotliny. Urozmaicają je malutkie, kamienne cerkiewki powstałe między XV a XVII wiekiem, które ze względu na położenie są pod ogromnym wpływem architektury dalmatyńskiej.

Bośnia i hercegowina bałkany atrakcje zwiedzanie co zobaczyć
Popovo Polje. Typowa dla okolicy mała cerkiewka
Popovo Polje
Popovo Polje. I jeszcze jedna 🙂

10. Trebinje – prawdziwa perła

Bośnia i hercegowina bałkany atrakcje zwiedzanie co zobaczyć
Trebinje. Miasto, które czeka na odkrycie

Bardzo przyjemne miasteczko położone na południowo wschodnim skraju Popovego Polja. Nie ma tu jakichś wybitnie znaczących zabytków – za wyjątkiem XVI-wiecznego mostu Arslanagicia – ale klimat starówki, zwłaszcza głównego placu wysadzanego platanami sprawia, że czas spędza się tu z prawdziwą przyjemnością.

Ciekawostką jest zbudowana współcześnie na wzgórzu nad miastem cerkiew prawosławna, która stanowi wierną kopię XIV-wiecznego monasteru Gračanica w Kosowie. Niedaleko miasta znajdziemy ładne jezioro Bilećko, nad którym można chwilę odpocząć. Jest to sztuczny zbiornik, a na jego dnie spoczywa zatopiona wioska.

Trebinje
Trebinje. I kolejny ciekawy most – tym razem Arslanagicia
Trebinje
Trebinje. Miejscowa wersja kosowskiej Gračanicy
Trebinje
Trebinje. Życie w cieniu platanów

11. Tvrdoš – modlitwy i wino

Bośnia i hercegowina bałkany atrakcje zwiedzanie co zobaczyć
Tvrdoš. Monaster niedaleko Trebinja

Niecałe 5 km na zachód od Trebinje znajduje się bardzo ważne miejsce dla ludności prawosławnej – monaster Tvrdoš. Centralnym punktem całego założenia jest cerkiew z początku XVI wieku z ciekawymi malowidłami z XVI wieku. Obecnie mieszka tu kilku mnichów, którzy słyną z produkcji wspaniałych win.

Tvrdoš
Tvrdoš. Efektowne malowidła wewnątrz cerkwi

12. Sarajewo – coś więcej niż miasto!

Sarajewo
Sarajewo. Przepełniona wpływami tureckimi stolica kraju
Sarajewo
Sarajewo. Widok z góry niezmienni zachwyca

Miasto mit, miasto legenda i miasto symbol! Trzeba je poczuć na własnej skórze, zagłębić się nie tylko w zabytki, ale także w to co od wielu lat, a właściwie stuleci przekazuje. To tętniąca życiem stolica kraju, która przesiąknięta jest kulturą i architekturą orientu. Różnorodne zabytki, niezwykły klimat starówki, piękne widoki z okolicznych wzgórz, a w tle krwawa historia XX wieku, który zaczął się tutaj od zamachu na austriackiego arcyksięcia, a skończył na oblężeniu miasta.

Sarajewo
Sarajewo. Na “starówce”. Bośnia i Hercegowina tętniąca życiem.

Nasz tekst o Sarajewie:Sarajewo Bałkany Bośnia i Hecegowina


13. Ilidža – miejsca wytchnienia

Ilidža Bośnia i hercegowina bałkany atrakcje zwiedzanie co zobaczyć
Ilidža. Elegancki kurort

Kilkanaście kilometrów na południowy -wschód od Sarajewa ulokowała się sielska miejscowość, która w odległej przeszłości, dzięki źródłom wody termalnej, służyła starożytnym Rzymianom jako uzdrowisko, a dziś jest lubianym miejscem wypoczynku mieszkańców stolicy. Znajduje się tu bardzo ładny park z zespołem zabytkowych hoteli z czasów Austro-Węgier. Tutaj też swoje źródło ma Bosna, jedna z głównych rzek Bośni i Hercegowiny.

Ilidža
Ilidža. Tu Sarajewianie przyjeżdżają odpoczywać
Ilidža
Ilidža. I tutaj swój początek bierze rzeka Bosna

14. Višegrad – most z powieści

Višegrad Bośnia i hercegowina bałkany atrakcje zwiedzanie co zobaczyć
Višegrad. Most na Drinie. Bośnia i Hercegowina dała światu Ivo Andrića!

Višegrad jest brzydki. A nawet bardzo brzydki. Trzeba to uczciwie powiedzieć. Pozbawiony starówki, jest właściwie zlepkiem zaniedbanych domów i bloków. Z całej tej brzydoty przebija się jednak prawdziwa perła, szczyt tureckiej inżynierii z drugiej połowy XVI wieku.

Jak napisał w swym cudownym dziele Ivo Andrić, „tu więc, gdzie Drina wypada całym ogromem swych spienionych, zielonych wód z pozornie litej ściany, czarnych stromych gór, stoi duży, misternie w kamieniu wykuty most o jedenastu szeroko rozpiętych przęsłach. Od tego mostu jakby od podstawy wachlarzowato otwiera się pofałdowana dolina z wyszegradzką kasabą i jej okolicą, wtulonymi między wzgórza przysiółkami, pokryta szachownicą pól i łąk, pełna śliwowych sadów, miedzami i opłotkami pocięta, a nakrapiana plamami zagajników i rzadkimi kępami świerków”. Niedawno Višegrad został ozdobiony przez Emira Kusturicę tworem o nazwie „Andrićgrad”, który ma stanowić namiastkę dawnej starówki.

Višegrad
Višegrad. Perła tureckiej inżynierii

Nasz tekst o Višegradzie:Visegrad Wyszehrad Bośnia Andrić Most na Drinie Mecavnik Kusturica Mokra Gora


15. Tjentište – Bośnia i Hercegowina wspomina partyzantów

Bośnia i hercegowina bałkany atrakcje zwiedzanie co zobaczyć
Sutjeska. Jeden z najsłynniejszych jugosłowiańskich pomników

Położony przy trasie Višegrad – Trebinje Park Narodowy Sutjeska jest najstarszym na terenie Bośni i Hercegowiny. Obejmuje masywy górskie otaczające ze wszystkich stron dolinę rzeki Sutjeska. Na wschodzie i południu są to Maglić (2386 m) i Volujak (2337 m), a na zachodzie Zelengora (2014 m).

Park ma również walory historyczno-kulturowe, a najsłynniejsza widokówka stąd przedstawia niezwykle ekspresyjny betonowy pomnik. To jedno z najlepszych dzieł, jakie powstało w czasach Jugosławii by upamiętnić zbrojny wysiłek titowskiej partyzantki – został stworzony w 1971 r. ku czci bitwy stoczonej z Niemcami w 1943 r.

Kozara pomnik jugosłowiańskie pomniki spomenik
Tjentište. Zachwycające swą ekspresją dzieło sztuki w otoczeniu dziewiczej przyrody

16. Travnik – “Małe Sarajewo”

Bośnia i hercegowina bałkany atrakcje zwiedzanie co zobaczyć
Travnik. Malowany Meczet – wielki unikat
Travnik Bośnia i hercegowina bałkany atrakcje zwiedzanie co zobaczyć
Travnik. Wnętrze tego meczetu

Malowany Meczet, pisarz Ivo Andrić – jego dom i spuścizna, twierdza, wartki strumień, na którym serwują najlepszą w kraju kawę. To zaledwie kilka punktów, które w ofercie ma miasto Travnik, czasem określane jako „Małe Sarajewo”. Bośnia i Hercegowina w pigułce. Sporo świątyń: muzułmanów, katolików, prawosławnych. Zwiedzenie tutejszych zabytków pozwala nie tylko poczuć bośniackiego ducha, ale także zagłębić się w jego istotę i lepiej ją zrozumieć.

Travnik Bośnia i hercegowina bałkany atrakcje zwiedzanie co zobaczyć
Travnik. Dom Pamięci Ivo Andrića

17. Jajce – nietypowy kształt

jajce Bośnia i hercegowina bałkany atrakcje zwiedzanie co zobaczyć
Jajce. Miasto pełne zabytków

Jajce reklamuje się jako „muzeum pod gołym niebem”. I właściwie nie ma w tym zbytniej przesady, ponieważ zachowały się tu ponad 22 cenne zabytki, czyniąc z miasta (od wielu lat) kandydata na listę UNESCO. Budowle tworzą tu barwną plecionkę złożoną z elementów świata łacińskiego i islamskiego, co – jak to zazwyczaj bywa – znakomicie widać w architekturze, która lepiej niż niejeden podręcznik opowiada historię tych ziem.

Zabudowa starego miasta malowniczo rozłożyła się na zachodnim stoku wzgórza, którego dolną granicę wyznacza urwisty brzeg rzeki Vrbas, do której potężnym wodospadem (ok. 23 m) z impetem wpada Pliva, tworząc niezwykłą atrakcję przyrodniczą.

Jajce. Efektowne ujście Plivy do Vrbasu

Nasz tekst o Jajcu:Jajce Bosna Forteca Bośnia i Hercegowia młyny twierdza Fortress


18. Kraljeva Sutjeska – wielki klasztor

Bośnia i hercegowina bałkany atrakcje zwiedzanie co zobaczyć
Kraljeva Sutjeska. Potężny klasztor franciszkanów

Mało znana i bardzo niepozorna miejscowość w centralnej części Bośni i Hercegowiny, która w przeszłości miała całkiem duże znaczenie dla rozwoju kraju, przez co obfituje w ciekawe pamiątki historyczne. Jedną z nich jest Stary Meczet, zbudowany przez Turków w 1463 roku, a więc tuż po podboju Bośni. Legenda mówi, że postawiono go w zaledwie trzy dni.

Co ciekawe, do dziś – mimo burzliwych losów okolicy – przetrwał w niezmienionym stanie. Poza tym w Kraljevej Sutjesce zobaczyć można typowy dla tego regionu oryginalny dom z przełomu XVIII i XIX wieku, a największym zabytkiem jest majestatyczny, położony na wzgórzu klasztor franciszkanów. Jego historia sięga pierwszej połowy XIV wieku, ale dzisiejsze efektowne obiekty powstały pod koniec XIX wieku. Tutejsza biblioteka posiada jedne z najcenniejszych w Bośni zbiorów.

Kraljeva Sutjeska
Kraljeva Sutjeska. Dom z przełomu XVIII i XIX wieku

19. Vranduk – w dolinie Bosny

Bośnia i hercegowina bałkany atrakcje zwiedzanie co zobaczyć
Vranduk. Twierdza nad rwącą Bosną

Vranduk to niewielkie miasteczko malowniczo położone na wzgórzu w zakolu rzeki Bosny, która wykręca w tym miejscu o blisko 180 stopni. Na szczycie wzgórza wznosi się dominujący nad okolicą zamek. Reprezentuje typ niewielkich górskich twierdz i niegdyś bronił środkowej części kraju, zamykając przejście do górnej części doliny.

Powstał najpewniej w XIV wieku, a tuż przed podbojem tureckim został wzmocniony. Mimo to stał się łatwym celem Osmanów, którzy stąd prowadzili dalsze ataki na północ. Na początku swojej obecności tutaj zbudowali Stary Meczet, który stoi do dziś.

Vranduk.
Vranduk. Średniowieczne mury

20. Maglaj – Bośnia i Hercegowina zamkami stoi!

Maglaj to kolejne położone nad Bosną miasto z zamkiem, który miał odpierać tureckie ataki. Stało się jednak inaczej i w 1476 roku Osmanowie zainstalowali się wewnątrz jego murów. Położony jest na stromej skale nad rzeką, która rozdziela miejscowość na dwie części. Kilkadziesiąt metrów poniżej zamku wznosi się meczet Jusufa-paszy z 1560 roku.

Maglaj Bośnia i hercegowina bałkany atrakcje zwiedzanie co zobaczyć
Maglaj. Twierdza, meczet i wielka rzeka

21. Banja Luka – serbski klimat

Banja Luka Bośnia i hercegowina bałkany atrakcje zwiedzanie co zobaczyć
Banja Luka. Cerkiew Chrystusa Zbawcy w centrum miasta

Licząca około 250 tys. mieszkańców Banja Luka to stolica Republiki Serbskiej, jednej z dwóch części składowych Bośni i Hercegowiny. Leży nad rzeką Vrbas, na północnym skraju Gór Dynarskich. Z trzech stron otaczają ją łagodne, zalesione wzgórza, ale już kilkanaście kilometrów na południe wyrastają wysokie szczyty, przez której Vrbas przebija się wąskim, malowniczym kanionem.

Bośnia i hercegowina bałkany atrakcje zwiedzanie co zobaczyć
Vrbas. Kanion rzeki niedaleko Banja Luki

W samym mieście obejrzeć można gwarne centrum. Mocno ucierpiało w czasie wojny, rany powoli się zabliźniają. Niestety wiele meczetów zniknęło bezpowrotnie, choć ostatnio odbudowano przepiękny meczet Ferhadija. Poza tym na przyjezdnych czeka tu zespół zabudowań mieszczących administrację, potężna cerkiew Chrystusa Zbawcy i średniowieczna twierdza.

Banja Luka, Bośnia i Hercegowina, ulica, deptak
Banja Luka. Jeden z deptaków
Banja Luka, Bośnia i Hercegowina
Banja Luka. Meczet Ferhadija
Bośnia i hercegowina bałkany atrakcje zwiedzanie co zobaczyć
Banja Luka. Wnętrze meczetu

22. Kozara – park i pomnik

Bośnia i hercegowina bałkany atrakcje zwiedzanie co zobaczyć
Park Narodowy Kozara. Bośnia i Hercegowina łączy przyrodę i sztukę.

W 1967 r. góry Kozara zostały objęte ochroną parku narodowego. Oprócz walorów przyrodniczych to miejsce ma także znaczenie historyczne – masyw odegrał potężną rolę w czasie zaciekłych walk titowskiej partyzantki z nazistami w 1942 roku, a wydarzenia te upamiętnia jeden ze słynnych jugosłowiańskich pomników.

Kozara pomnik jugosłowiańskie pomniki spomenik, Bośnia i Hercegowina
Kozara. I kolejne dzieło sławiące partyzantów Tity

23. Bihać – skarb nad Uną

Bihać Bośnia i Hercegowina bałkany atrakcje zwiedzanie co zobaczyć
Bihać. Kolejna z wielkich bośniackich rzek – Una

Bihać, miasto położone 160 km na zachód od Banja Luki, tuż przy granicy z Chorwacją, przyciąga kilkoma kilkoma ciekawymi zabytkami. Przede wszystkim jednak kusi doskonałymi możliwościami uprawiania popularnego raftingu na rzece Unie. Centrum miasta jest niesamowicie położone i rozciąga się na dwóch brzegach rwącej, szerokiej na 30 metrów rzeki. Malowniczości dodaje temu miejscu fakt, że jest ona nieuregulowana i rozgałęzia się tworząc dziesiątki mniejszych lub większych wysepek. Na niektóre z nich prowadzą kładki dla pieszych.

Bihać, Bośnia i Hercegowina
Bihać. Średniowieczny kościół zamieniony w czasach tureckich na meczet
Bihać, Bośnia i Hercegowina
Bihać. Baszta z XVI wieku i dzwonnica nieistniejącego kościoła św. Andrzeja

24. Ostrožac – wielka warownia

Bośnia i Hercegowina bałkany atrakcje zwiedzanie co zobaczyć
Ostrožac. Imponująca rozmiarem twierdza. Bośnia i Hercegowina to kraj wspaniałych warowni.

Imponująca rozmiarem twierdza o historii sięgającej XIII wieku, w XV-XVI wieku wraz z całą okolicą wchodziła w skład węgiersko-chorwackiego pasa chroniącego przed atakiem Imperium Osmańskiego. Gdy jednak Turcy zdołali go sforsować uczynili ważny przyczółek, z którego prowadzili dalsze ataki na północ. Na terenie twierdzy znajduje się także pałac rodziny von Berks zbudowany na początku XX wieku.

Ostrožac, Bośnia i Hercegowina
Ostrožac. Zamek na wzgórzu, góruje nad okolicą Bośnia i Hercegowina

25. Bužim – drewniany ostaniec

Bužim, Bośnia i Hercegowina
Bužim. Daleko od świata – wioska nad którą góruje zamek

Zagubiona wśród niewielkich zalesionych wzgórz miejscowość także posiada średniowieczny zamek, który miał strzec okolicy przed Turkami. Tym co jednak tutaj najciekawsze to położony u podnóża twierdzy drewniany meczet najprawdopodobniej z pierwszej połowy XIX wieku – prawdziwy unikat Bośni i Hercegowiny, który dosłownie cudem przetrwał wszystkie zawieruchy wojenne, jakie przetoczyły się przez tę okolicę.

Bužim, Bośnia i Hercegowina
Bužim. Stary drewniany meczet. Bośnia i Hercegowina w starym stylu

Bośnia i Hercegowina – idealny kierunek dla każdego

Jak widać w powyższym spisie Bośnia i Hercegowina oferuje całą feerię barw i atrakcji, które można poznać w czasie kilku- lub kilkunastodniowego pobytu. My w czasie podróży jesteśmy maksymalnie skoncentrowani na zabytkach i dziedzictwie kulturowym, ale Bośnią zachwyceni będą także miłośnicy sportów, aktywności w terenie czy wspinaczki górskiej.

Bośnia i hercegowina bałkany atrakcje zwiedzanie co zobaczyć
Bośnia i Hercegowina. Krajobraz w okolicy miasta Trebinje

Bośnia i Hercegowina – nasz przewodnik:

A jeśli potrzebujecie dobrego przewodnika, z którym dotrzecie w każde miejsce Bośni i Hercegowinie i dokładnie je poznacie, zerknijcie do naszej książki wydanej wraz z Oficyną Wydawniczą “REWASZ“. Więcej w dziale Nasze Książki. Bośnia i Hercegowina

Tekst: Beata Pomykalska

Fotografie: Paweł Pomykalski

Bośnia i Hercegowina, atrakcje Bośni, zabytki Bośni, co zobaczyć w Bośni, co zobaczyć w Bośni i Hercegowinie, Bośnia i Hercegowina na wakacje, wakacje w Bośni.

Może Cię zainteresuje jeszcze:

Serbia Atrakcje Ludność Stolica Belgrad Monaster Zwiedzanie

Słowenia Wakacje Atrakcje Zwiedzanie co zobaczyć miasta stolica ljublana maribor piran koper celje

Jedna odpowiedź do “Bośnia i Hercegowina. 25 atrakcji, które (naszym zdaniem) warto zobaczyć”

  1. Wow, chyba naobszerniejszy obraz miejsc do zobaczenia w polskim Internecie. Aż żałujemy, że nie trafiliśmy do Was przed wyjazdem. Zajrzyjcie w wolnej chwili do nas, po parę przemyśleń na temat Bośni – byliśmy trzy razy, ale za każdym razem wracamy pełni niezwykłych emocji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close